3. Köprü'de sürpriz gelişme: Çinlilere mi satılıyor?

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün hisselerinin satışıyla ilgili olarak aralarında Çinli firmaların öne çıktığı yatırımcı grubuyla görüşmelerin sürdüğü iddia edildi

3. Köprü'de sürpriz gelişme: Çinlilere mi satılıyor?

 Astaldi SpA ve IC Yatırım Holding A.Ş. tarafından işletmesi sürdürülen İstanbul'un 3. Köprüsü Yavuz Sultan Selim'in hisselerinin satışıyla ilgili görüşmelerin yürütüldüğü iddia edildi. Medyada yer alan haberlere göre mega yatırıma talip olan firmalar arasında Çinliler ön plana çıkıyor.  IC İçtaş Astaldi 3. Boğaz Köprüsü Yatırım ve İşletme A.Ş. ortak girişimi 2012 yılın Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün işletme hakkını kazanmıştı. 

3. Köprü Çinlilere mi satılıyor?

İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün bazı hisselerinin Çinli bir firmaya satılacağı haberleri medyada yer almaya başladı. Bloomberg News'te yayınlanan habere göre mega yatırımın işletmecileri Astaldi SpA ve IC Yatırım Holding A.Ş. ortak girişimi, aralarında Çinli firmaların da bulunduğu yatırımcılarla bazı hisselerin satılması yönünde görüşmeler yürütmeye devam ediyor. 

Astaldi hisselerinin tamamını satacak iddiası

Konuyla ilgili olarak süreci yakından takip eden kişilerden alınan bilgiye göre ortak girişimin küçük ortağı Astaldi yüzde 20'lik hissesinin tamamının satışını gerçekleştirecek. Yüzde 80 oranında paya sahip IC Yatırım şirketi IC İçtaş ise Astaldi gibi yüzde 20'lik bir satış gerçekleştirecek. Bu satışlar sonrasında Çinlilerin yüzde 40'lık bir hisseye sahip olması bekleniyor. 

Astaldi'nin hisseleri küçülmeye devam ediyor

Yayınlanan haberlere göre Astaldi, daha önce de hisselerinin satışını gerçekleştirmiş ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ndeki payını giderek düşürmüştü. Daha önce yüzde 36 seviyesinde pay sahibi olan Astaldi, yüzde 16'lık hissesini IC İçtaş'a yapmış ve  projedeki payını yüzde 20'ye düşürmüştü. Geçen yıl gerçekleşen bi işlem için Morgan Stanley ve Citigroup gibi uluslararası firmaların aracılık ettiği iddia ediliyor. IC Yatırım Holding ve Astaldi yetkilileri ise söz konusu iddialarla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

2.3 milyar dolarlık kredi refinans anlaşması

Diğer taraftan IC İçtaş-Astaldi 'nin 2.3 milyar dolarlık kredinin refinansıyla ilgili olarak 8 yıl vadeli kredi için Industrial-Commercial Bank of China ile görüşmeler yaptığı iddisı da gündeme geldi. Kaynaklar Çinli kreditörlerin yanı sıra farklı finansal kurumların da kredi paketine katılabilmesi olasılığına dikkat çekiyor. 

Geçiş garantisi baskısı

Günde 135 bin araçlık geçiş garantisinin sunulduğu Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçiş sayısı, bugün 100 bin düzeyinde seyrediyor. Yetkililer, mega projeden geçiş adedininin bağlantı yollarının tamamlanmasıyla birlikte garanti düzeyinin üzerine çıkacağını vurgulasa da, güzergahın uzunluğu ve geçiş ücretlerindeki fazlalık, özellikle zorunlu güzergah sebebiyle geçiş yapmak zorunda kalan ağır tonajlı vasıta sürücülerinin tepkisiyle karşılaşmaya devam ediyor.