3.köprünün ayakları tamamlandı! Köprüde son durum ne?

3.köprünün 322 metrelik yüksekliğe sahip ayakları tamamlandı. Peki köprüde son durum ne?

3.köprünün ayakları tamamlandı! Köprüde son durum ne?

3. Boğaz Köprüsü ya da diğer adıyla Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ayakları tamamlandı. Ayakların yüksekliği 322 metreyi buluyor. Peki bundan sonra neler yapılacak, 3.köprüde son durum ne?

3.köprü inşaatın tüm hızıyla devam ediyor. Köprünün 322 metrelik ayakları tamamlanırken, Kasım ayında gövde bağlantılarının yapımı başlayacak. 3.köprünün 2015 yılında bitirilerek, İstanbul trafiğine açılması planlanıyor. Köprünün inşaatında toplam 1500 kişilik ekip çalışıyor.

Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayacak 3. Köprü, İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e bakan kuzey tarafında yapılıyor. 3. Köprü güzergahı ise, Avrupa yakasında Sarıyer’in Garipçe Köyü ile Anadolu yakasında Beykoz’un Poyrazköy semtinde yer alıyor. Yapımı tamamlandığında; 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprüsü ve 320 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olacak. Köprünün temel atma töreni 29 Mayıs 2013’te gerçekleştirilmişti.

3.köprü ihalesinde neler yaşanmıştı?

İhalede Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Odayeri-Paşaköy'ün yap-işlet-devret modeli ile ve Kuzey Marmara Otoyolu (kalan kısımlar)'nun da özkaynakla inşaa edilmesi şeklinde planlanmıştı. Yatırımın KDV'den istisna tutulması sebebiyle ihalesi 15 gün ertelenmişti. 20 Nisan'da yeniden ihalesi yapılmıştı. 11 firmanın şartname aldığı ihalede 5 firma şartname vermişti.

Salini - Gülermak Ortak Girişimi

İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu,

China Communications Construction-Doğuş İnşaat Ticaret AŞ-Yapı Merkezi-Arkon İnşaat Ortak Girişimi,

Mapa İnşaat ve Ticaret AŞ

Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Limak İnşaat-Makyol İnşaat-Kalyon İnşaat

İhaleyi 29 Mayıs 2012 tarihinde İçtaş-Astaldi(İtalyan) ortaklığı kazanmıştır. Köprü pilonlarının temelleri dönemin Cumhurbaşkanı, Abdullah Gül, Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımı ile 29 Mayıs 2013'te atılmıştı.