3.Köprünün kulelerinde sona yaklaşılıyor

Yapımına 2013 yılında başlanan 3 milyar dolar maliyetli 3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde köprü kulelerinin inşaatı tamamlanmak üzere

3.Köprünün kulelerinde sona yaklaşılıyor

Poyrazköy ile Garipçe arasında yapım çalışmalarının devam ettiği "Yavuz Sultan Selim" ismi verilecek olan 3.Köprünün kule inşaatında sona yaklaşılıyor. IC İÇTAŞ – Astaldi Konsorsiyumu ICA tarafından inşa edilen ve kule yüksekliği 285 metreye ulaşan 3. Köprüde kulelerin tamamlanmasının ardından taşıyıcı kabloların döşenmesine başlanacak. Bugüne kadar 39,4 milyon metreküp kazı, 15,5 milyon metreküp dolgu çalışması yapıldığı proje kapsamında yapımı devam edilen Riva’daki tünelde ise delme işlemlerinin tamamlandığı belirtildi.

Çoğunluğu Türk mühendislerden oluşan bir ekip tarafından yüksek mühendislik ve teknoloji ile inşa edilecek 3. Boğaz Köprüsü, üzerinden 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolunun aynı seviyede geçtiği dünyanın ilk köprüsü olacak. 59 metrelik genişliği, 1408 metrelik ana açıklığı ile dünyanın en uzun ve en geniş asma köprüsü unvanını alacak. Ayrıca 320 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip köprüsü olacak.

24 saat aralıksız çalışılan kulelerde, yüksekliğin artmasıyla birlikte aşırı rüzgârın zaman zaman çalışmaları aksattığı da bildirildi. 285 metre yükseklikte rüzgar hızının 55 kilometreyi aştığı durumlarda emniyet açısından kule vinçlerinin ve asansörlerin durdurulduğu 3.Köprünün kuleleri artık kilometrelerce uzaktan görülebiliyor. 3.Köprünün 2015 yılında hizmete alınması planlanıyor.

Foto galeri için tıklayınız...

Ödüllü köprü
IC İÇTAŞ – Astaldi Konsorsiyumu ICA tarafından yapılan, taşımacılığın ve ticaretin geleceği olarak görülen 3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika genelinde finansal piyasaları takip eden, dünyanın önde gelen finans dergileri arasında yer alan EMEA Finance tarafından da ödüle layık görüldü. Proje; 2013 yılında Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) Bölgesinin En İyi Kamu-Özel-İşbirliği (“KÖİ”-“PPP”) Modelli Proje Finansmanı ödülünün sahibi oldu.