3. Köprünün son hali nasıl?

Ağustos ayının ortalarında 272 metreye ulaşan 3. Köprü kulelerinde hızla sona yaklaşılıyor. Kulelerin Ekim ayında tamamlanması bekleniyor

3. Köprünün son hali nasıl?

3. Boğaz Köprüsü inşaatı hızla ilerliyor. Ağustos ayının ortalarında 272 metre yüksekliğe ulaşan kulelerin, Ekim ayına kadar bitirilmesi planlanıyor. Kulelerin yükselişi sürerken araç trafiğinin geçeceği tabliyeyi taşıyan kalıcı kişirlerde de son işlemler tamamlanıyor. Kirişlerde ard germe kablo işleminin tamamlanmasının ardından kirişler kullanıma hazır duruma geldi. 

Üçüncü köprüde son çalışmalar
3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalar sürüyor. 3. Köprünün kulelerinde yükseliş sürerken, köprünün tabliyeyi taşıyan kalıcı kirişleri de artık kullanıma hazır duruma geldi. Kalıcı kirişlerde ard germe kablo çekim işlemi tamamlandı, köprü kulelerini oluşturan iki köprü bacakları arasında bulunan kalıcı kirişlere 24’er adet ard germe kablosu konuldu. Ard germe kablolarının içinde de 31 ile 37 adet çelik halat bulunuyor.

İskeleler söküldü
3.Köprü çalışmalarında kalıcı kirişler için kurulan dev iskelelerde de işlem tamamlandı ve iskelelerin sökümü yapıldı.Yaklaşık 60  metrelik dev iskelelerle köprü kulelerinde bağlantı işlemi gerçekleştirildi. Avrupa ve Asya yakasındaki 2 kule kirişlerle birbirlerine bağlandı. 

Bir türk şirketi tarafından yapılan ilk asma köprü özelliğini taşıyan Yavuz Sultan Selim Köprüsü Kuzey Marmara Otoyolu projesi ile entegre şekilde çalışacak. Proje kapsamında 115 kilometrelik otoyol ve bağlantı yollarında da yoğun bir çalışma söz konusu. Otoyol kesiminin toprak ve viyadüklerin ise yüzde büyük kısmı tamamlanmış durumda

3. Boğaz köprüsü tamamlandığında, üzerinde 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu bulunacak. Yolcu ve yük trenlerine de hizmet verecek köprü tek katlı olması özelliğiyle üzerinden raylı sistem geçen dünyanın ilk köprüsü olacak.