3. Köprü'nün yeni bağlantısı: Çekmeköy Parkı

3. Köprü projesi için kamuoyuna açıklanan bağlantı yollarına ek olarak yeni alanlarda yürütülen çalışmalar eleştirilere neden oldu. Yeni bağlantı yolu güzergahı olarak belirlenen Çekmeköy Doğa Parkı sınırında ise çalışmalar başladı

3. Köprü'nün yeni bağlantısı: Çekmeköy Parkı

3. Boğaz Köprüsü'nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne rağmen yeni bağlantı yolu güzergahlarının belirlenmesi tartışmalara yol açtı. İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın köprü çıkışlarından İstanbul'a bağlantı verilmemesini istemesine rağmen yeni güzergahların belirlendiği ve çalışmaların başladığı görüldü. Son olarak yürüyüş yolları, kafeler ve dinlenme alanlarına ayrılmış Çekmeköy Doğa Parkı sınırında ise yol ve inşaat faaliyetlerine hız verilirken, Çekmeköy Kışlası'nın batı sınırında daralma gerçekleşecek.

Bir köprü, her gün yeni bağlantı yolu
3. Köprü yapım ve proje tanıtım sürecinde, Boğaz Köprüsü, Garipçe ve Poyrazköy olarak belirlenmiş bağlantı yollarında ise kesin güzergahlar tanımlanmıştı.  Çekmeköylülerin yoğun olarak kullandığı doğa parkı ile bitişik konumdaki kışla arasındaki sınırdan 5 kilometre boyunca uzanan yol ise plan ve tanıtımlarda yer almamıştı. Konuyla ilgili bağlantı yolları planlarının mahkemelerinin sürdüğünü söyleyen İstanbul Şehir Plancıları Odası Başkanı Tayfun Kahraman, yeni bağlantı yolu planları için de davaya hazırlandıklarını söyledi.

Çekmeköy bağlantı yolu da nereden çıktı?
Çekmeköy Bağlantı yolu çalışması birbirine bitişik konumda bulunan Çekmeköy Doğa Parkı ve Çekmeköy Kışlası arasındaki sınır bölgede başladı. Çalışma kapsamında Çekmeköy Kışlası'nın batı sınırında daralma yaşanacak. Güzergahtaki binlerce ağacın kesimi ise devam ederken, çevre halkı çalışmaların parka sıçramasından da endişe ediyor. 

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yayınlayan İBB ise çalışmaların Doğa Parkı sınırlarında herhangi bir daralmaya neden olmayacağı vurgulanırken, arazinin Çekmeköy Şehir Parkı olarak düzenlenmesi için de çalışmaların sürdüğü belirtildi.