3. Köprü’ye renk geldi!

3. Köprü’de ana halat çekim işlemlerinin başlayacak olması nedeniyle ışıklandırma yapıldı. Köprüde son durum ne?

3. Köprü’ye renk geldi!

Yavuz Sultan Selim ya da kamuoyundaki adıyla 3. Köprü’de hummalı bir çalışma var. Ana halat çekim işlemlerinin başlayacağı köprü bu nedenle ışıklandırıldı. Ayrıca köprüde kedi yolları da tamamlandı. Gece gündüz inşaatın devam ettiği köprüde kedi yolu boyunca ışıklandırma yapılarak gece çalışmalarının daha rahat yürütülmesi amaçlanıyor.

İstanbul Boğazı’nın 3.köprüsü olan Yavuz Sultan Selim, 322 metrelik yüksekliğiyle dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olacak. Ayrıca 22 metrelik çapıyla Avrupa’nın en geniş delme tünelinin de inşa edildiği köprü 10 şeritli olacak.

Avrupa Yakasında Sarıyer'in Garipçe köyü ile Anadolu Yakasında Beykoz'un Poyrazköy semti arasında inşa edilen köprünün Cumhuriyetin ilanının 92. yıl dönümü olan 29 Ekim 2015 tarihinde hizmete açılması planlanıyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü inşaatı, köprünün her iki ayağının oturduğu Garipçe ve Poyrazköy mevkilerinde eş zamanlı olarak yapılıyor. Mayıs 2013 tarihinde temeli atılan köprü bacaklarının inşaatı 24 Ekim 2014 tarihinde tamamlanmıştı. Köprü ayakları deniz seviyesinden 330 metre, zemin başlangıcından 320 metre uzunluğunda.  Projede 700'ü mühendis toplam 6 bin 500 kişi çalışıyor.