3. Köprü'yle arsa fiyatları katlanıyor

3. Boğaz Köprüsü’nün inşaatı devam ederken, geçtiği yollardaki arsaların fiyatları yükselmeye devam ediyor. İşte bölge bölge fiyat artışları…

3. Köprü'yle arsa fiyatları katlanıyor

3. Boğaz Köprüsü’nün belirmeye başladığı dönemle birlikte artmaya başlayan arazi ve arsa fiyatları inşaatla birlikte daha da arttı. İstanbul’un her iki yakasında köprüyle birlikte yeni yerleşim yerleri oluşmaya başladı. Arnavutköy, Bahçeşehir, Başakşehir’deki gelişimler buna örnek. Değişimden köprü güzergahındaki araziler de nasibini aldı ve değerleri arttı.

2010’da Akpınar bölgesinde 80 lira olan arsa metrekare fiyatları, 2015’te 500 liraya kadar çıktı. Karaburun’da 2010’da metrekaresi 220 liraya satılan arsaların fiyatları ise 2015’te 1000 liraları gördü. Çarpıcı fiyat artışlarına diğer örnek ise Poyrazköy. Bölgede metrekaresi 70 lira olan arsaların fiyatı 700 liraya kadar çıktı. Akfırat bölgesinde de yaklaşık yüzde 35'lik artış yaşandı. Konutlarda da talepler bu bölgelere kaymaya başladı.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, 3. Köprü’yü bütünün bir parçası olarak nitelendiriyor. Köprünün, 3. Havalimanı, Kanal İstanbul gibi projelerle bütünleştiğinde bulunduğu bölgeyi de İstanbul’u da hatta Marmara ve ülke genelini de etkileyecek dönüşümleri beraberinde getirdiğin, belirtiyor.