3 Metro hattı Ulaştırma Bakanlığı'nda

Bakanlar Kurulu'nun, Ankara, İstanbul ve Antalya'daki metro ve tramvay hatları yapım çalışmalarını Ulaştırma Bakanlığı'na bağlayan kararı Resmi Gazete'de yayınlandı

3 Metro hattı Ulaştırma Bakanlığı'nda

Bakanlar Kurulu'nun, Ankara'da AKM-Gar-Kızılay metro, İstanbul'da Yenikapı-İncirli, İncirli–Sefaköy metro ve Antalya'da Meydan-Havaalanı-EXPO Tramvay hatları proje ve yapı çalışmalarını Ulaştırma Bakanlığı'na devreden kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı. 

Bakanlar Kurulu'ndan Ulaştırma Bakanlığı'na
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu Kararı'na göre  Bakanlar Kurulunca yapımına karar verilen şehir içi raylı ulaşım sistemi projeleri Ulaştırma Bakanlığı tarafından üstlenilecek.

Ankara hattı: 3.3 km ve 3 istasyon
Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada Ankara'da yapılacak olan AKM-Gar-Kızılay metro hattının tümüyle yer altında projelendirildiği ve 3.3 kilometre ve üç istasyondan oluşacağı belirtildi.

Yenikapı-İncirli hattı
İstanbul'taki metro hattının tümüyle yer altı metro standartları ile projelendirildiğini belirten Elvan: '  "7 km ve beş istasyondan oluşan söz konusu proje Hacıosman-Taksim-Yenikapı metro hattının İncirliye uzatılma projesidir. Yenikapı transfer merkezinde; Marmaray ve Yenikapı-Havalimanı raylı sistem hatlarıyla, İncirli transfer merkezinde ise Bakırköy-Başakşehir, Bakırköy-Beylikdüzü ve İdo-Kirazlı raylı sistem hatlarıyla entegre olacaktır. İncirli-Sefaköy hattıyla kesintisiz bağlanarak, Hacıosman-Beylükdüzü arasında aktarmasız bağlantı sağlanacaktır.' ifadelerini kullandı.