3 milyar dolarlık mobilya ihracatı hayal değil

CNR İMOB'un ardından bir açıklama yapan MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, 3 milyar dolarlık ihracat hedefinin yakalanacağını açıkladı

3 milyar dolarlık mobilya ihracatı hayal değil

12. İstanbul Mobilya Fuarı İMOB'un ardından bir açıklama yapan MOSFED Başkanı Ahmet Füleç, 2016 yılında 3 milyar dolarlık ihracat hedefinin hayat olmadığını söyledi. Güleç: "Mobilya sektörü olarak bu yıl hedefimiz Avrupa’da daha çok büyümek" dedi.

İMOB'a ziyaretçi akını
MOSFED ve CNR Fuarcılık ortaklığı ve Ekonomi Bakanlığı ile KOSGEB desteğiyle gerçekleşen CNR İMOB'a katılım gösteren, 33 bini yabancı 150 bin ziyaretçiye dikat çeken Güleç, son 12 yılın en iyi fuarını gerçekleştirdiklerini söyledi. Güleç, fuarın, sektörün stratejileri açısından önem taşıdığını  taşıdığını da vurgulayarak:

"Bu fuar 2016 için 3 milyar dolarlık ihracat hedefinin stratejini belirleyen bir fuar oldu. Bu sene Türkiye mobilya sektörü hedefi büyüttü. 3 milyar doları yakalayacağız" ifadelerini kullandı. 

Hedef Avrupa'da büyümek
Dünyanın dört bir tarafından fuara katılımcıların geldiğini, ancak MOSFED olarak en çok önemsedikleri lokasyonun Avrupa Birliği ülkeleri olduğunu da vurgulayan Güleç, Türkiye'nin Avrupa ülkelerine açılma stratejini geliştirmesi gerektiği üzerinde durdu. Gelecek dönemde Çin Guanzo Fuarı'na katılım için çalışmalara devam edeceklerini de söyleyen Güleç, Afrika pazarı ile ilgili olarak da:

"Afrika büyük bir ülke, çok bölgeli bir oluşum. Bütün Afrika ülkelerine ulaşmamız lazım. Afrika yükselen pazarlarımızdan. Oradan da daha fazla pay almamız lazım..." dedi.