3. Tüp Geçit projesi Cuma günü açıklanıyor

İstanbulluların merakla beklediği 3. Tüp Geçit Projesi’nin güzergahı ve detayları Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından 27 Şubat Cuma günü açıklanacak.

3. Tüp Geçit projesi Cuma günü açıklanıyor

Marmaray ve Avrasya Tüneli projelerinin ardından İstanbul Boğazı'na 3. Kez tüp geçit geliyor. Asya ve Avrupa yakalarını Boğaz'ın altından birleştirecek 3. Tüp Geçit projesi detayları ise henüz netleşmedi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, söz konusu projenin merakla beklenen detaylarının 27 Şubat Cuma günü Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla birlikte açıklayacaklarının müjdesini verdi.

Lütfi Elvan'ın konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle, "Şubat'ın 27'sinde Başbakanımızla birlikte kapsamlı bir açıklama yapacağız ve özellikleri nedir, dünyada buna benzer uygulamalar var mıdır, bu Türkiye'de ve dünyada ilk midir, değil midir, nereden nereye gidiyor, güzergahları nedir, ne kadar yolcu taşıyacak, İstanbul trafiğini ne ölçüde rahatlatacak? Bunların hepsini kapsamlı olarak ayın 27'sinde vatandaşlarımızla paylaşacağız. Ama bu projeye biz aşağı yukarı 8 aydan beri çalışıyoruz, çok detaylı analizler yapıldı."

3. Tüp Geçit projesi için düşünülen güzergahlar ise aşağıdaki gibi;

*Rumeli Hisarı-Anadolu His.: Güzergâh incelendi. İki hisar hattının sadece 760 metre mesafede olması ve Boğaz'ın en dar yeri niteliğini taşıması, bu hattın özelliği olarak öne çıkıyor.

*İstinye-Çubuklu: Bağlantı yollarıyla uyumlu olması ve trafiğe sağlayacağı katkı cazip olabileceği sonucunu çıkarıyor. Bu hat, 1976'daki çalışmalarda da, en uygun güzergah olarak görülmüştü.

*Ümraniye-Kağıthane: Alternatif güzergah olarak görülen hattın yapımı durumunda, Ümraniye'den 5 dakikada Hasdal'ın alt tarafı olan Katırcılar'a çıkma fırsatının olabileceği tespiti yapıldı.