3.Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi yakında İstanbul’da

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) tarafından düzenlenen "3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi", Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek

3.Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi yakında İstanbul’da

27 Ocak 2014 / emlakwebtv
Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK), yapı sektörünün yeşil dönüşümüne rehberlik etmek amacıyla üçüncü kez "Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi"ni düzenliyor. Yerli ve yabancı çok sayıda konuşmacı ve izleyicinin katılacağı zirve 20-21 Şubat 2014 tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Geçtiğimiz yıllarda yaklaşık 1200 katılımcıyı ağırlayan zirvenin bu yılki heyecan verici konuşmacılardan biri de Singapur Gardens Bay’in mimarı Patrick Bellew olacak.

Patrick Bellew, Singapur Gardens by the Bay projesini anlatacak
Çevre tasarım danışmanlığı veren Atelier Ten’in kurucu ortağı Patrick Bellew bu yılki zirvede sürdürülebilirlik konusunda uluslararası bir örnek olarak gösterilen Singapur Gardens by the Bay projesini anlatacaklar.  Singapur Marinasında yer alan 30.000 metrekarelik Gardens by the Bay, dünyanın bir numaralı tropikal bahçesi olarak biliniyor. Sürdürülebilirlik konusunda ulusal ve uluslararası bir örnek olarak gösterilen Gardens by the Bay, 1 milyar dolara inşa edildi ve dünya çapında pek çok tasarım ve çevreci proje ödülünün de sahibi oldu.

Singapur hükümetinin ülkeyi ‘Bahçe Şehir’den ‘Bahçe içinde bir şehre’ dönüştürme stratejisinin çok önemli bir parçası olan proje, şehirlerde yeşile ve bitkilere daha çok yer vererek hayat kalitesini arttırmayı hedefliyor. Şehrin ikonu haline gelen proje için 24 ülkeden 170 firma başvuruda bulunmuştu.

Gardens Bay projesi
Tüm dünyada büyük yankı uyandıran Gardens Bay için yüksekliği 25-50 metre olan yapay ağaçlar üretildi. Gündüz güneş ışınlarını toplayıp gece ışıldayan bu yapay ağaçların dalları güneş paneli görevi görüyor. Ayrıca bu ağaçlar parkta hava akımı sağlamak için vantilatör görevi de görüyor ve sık yağan yağmurlarda yağmur suyunu daha hijyenik bir şekilde kanalize ediyorlar. Özetle bu yapay ağaçlar sadece güneş ışığı depolamak yerine çoklu çözümler sağlayacak yeni teknolojileri de barındırıyor.

Patrick Belew, 3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi'nde konuşacak
Projenin mimarlarından Atelier Ten’in kurucu ortağı olan Patrick Belew aynı zaman İngiltere’nin Kraliyet Tasarımcılarından biri (one of the UK’s Royal Designers). 30 yıldan uzun süredir yüksek performanslı binalar ve sistemler üzerine çalışan Belew, çevreyle mimarinin entegrasyonu konusunda dünyanın en önemli isimlerinden biri. Kütlesel Termal enerji depolama teknolojileri ve verimliliği yüksek olan bina havalandırma sistemleri konusunda uzmanlaşan Patrick Belew, 3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesinde konuşacak.