301 madenci öldükten sonra

Soma Faciasının ardından madencilik iş kolunda çalışma koşullarının iyileştirilmesi meselesini gündemine alan hükümet, "Maden Paketi" olarak bilinen düzenlemeyle haftalık çalışma süresini 30 saate çekmeye hazırlanıyor

301 madenci öldükten sonra

31 Mayıs 2014/Emlakwebtv
301 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciasının ardından gelen sosyal tepkiler üzerine maden işçilerinin sorunlarını masaya yatırmak zorunda kalan hükümet, hazırladığı yasa paketiyle madencilik sektöründe günlük çalışma saatini maksimum 6 saat olarak belirledi. Paket ile birlikte, maden işçilerinin çalışma koşulları ve sosyal haklarında hatırı sayılır bir düzelme sağlanması hedefleniyor.

Radikal Gazetesi'nin haberine göre, Soma'da hayatını kaybedenlerin ailelerine yardım yapılmasını da öngören paket, rödovans sistemiyle özelleşen madenlerde taşeron işçi çalıştırılmasının yasaklanması, yeraltında çalışma süresinin haftada 30 saatle sınırlandırılması ve yeraltında çalışan tüm madencilere 6 ayda bir ikramiye verilmesi gibi düzenlemeleri kapsıyor. Maden Paketinin önümüzdeki günlerde meclise gönderilmesi bekleniyor.

Emeklilik yaşı 50
Düzenleme, daha önce haftalık 48 saat olarak belirlenen çalışma süresini 30 saate indirmeyi öngörürken, yeraltında çalışan maden işçilerin ücretli izin sürelerinin arttırılmasını planlıyor. Yıpranma hakkının kapsamının da genişletilmesini planlayan maden paketi, 55 olan emeklilik yaşının 50'ye düşürülmesini sağlayacak. Yıpranmaya yıllık ve haftalık izinler de Maden Düzenlemesi ile birlikte getirilen en önemli değişiklikler arasında rödovans yöntemiyle özelleştirilen tüm ocaklarda, taşeronun yasaklanması ve tüm yeraltı maden işçilerine 6 ayda bir ikramiye verilmesi gibi kararlar bulunuyor. 

Devletten işçilere maaş
Soma'da şu anda güvenlik nedeniyle kapalı durumda bulunan ocaklarda çalışmakta olan işçilerin, şirketten maaşlarını tam olarak almalarını sağlayacak düzenleme, kazanın yaşandığı madende çalışanlar için devlet tarafından karşılanacak ikinci bir maaş ödemesi öngörüyor. Buna göre Soma'da hayatını kaybeden madencilerin ailelerinden en az bir fert, devlette istihdam edilecek.

Düzenleme ile birlikte maden sektöründe taşeronlaşma sorununun çözülmesi yolunda da adımlar atılıyor. Devletin asli ve esos fonksiyonlarını yerine getiren işlerde taşeron işçi çalıştırılmasını yasaklayan düzenleme, taşeronluk hizmetinin yalnızca yan hizmetler ve hizmet alımı gerektiren işler için kullanılmasını öngörüyor. Radikal Gazetesi'nin haberine göre pakete, SGK borçlarına yönelik yeniden yapılandırmanın da dahil olması bekleniyor.