301 madenci ölmeyebilirdi

Soma Faciasının ardından yapılan bilirkişi inceleme raporları, işçilerin sensör uyarılarına rağmen çalıştırıldığını gösteriyor

301 madenci ölmeyebilirdi

20 Haziran 2014/Emlakwebtv
Soma Faciasını araştırmakla görevli bilirkişi heyetinin hazırladığı raporlar şirket bünyesindeki güvenlik zaafiyetinin teknik ayrıntılarını yavaş yavaş ortaya koymaya başladı. Kazadan ancak 4 gün sonra çalışmalarına başlayabilen heyet, teknik donanımın madendeki tehlike riskini 5 ay öncesinden haber alındığını, ancak  herhangi bir önleme gidilmediğini vurguladı.

Radikal Gazetesi'nden İsmail Saymaz'ın haberine göre, Prof. Dr Ercüment Yalçın, Prof. Dr. Ahmet Hakan Onur, Prof. Dr. Eyüp Akpınar ve iş güvenliği uzmanı Alpaslan Ertürk'ten oluşan bilirkişi heyeti, kazanın yapandığı madende yaptıkları incelemelerde korkunç bir manzara ile karşılaştı. Maden bünyesinde yer alan ve karbonmonoksit gazını denetleyen 48 ayrı sensör üzerinde inceleme yapan ekip, 12 Mayıs'a kadar geçen süre içerisinde 50 PPM'lik standart değerin, defalarca üzerine çıkıldığını saptadı. Çok sayıda sensörde bu oranın 500 PPM düzeyine çıktığını saptayan heyet, karbonmonoksit oranındaki yükselmenin kömürün kendi kendine yanmaya başladığının en önemli göstergesi olduğunu yazdı. 

Bu değerlerin üzerinde çalışılamazdı
Açıklamasında: "Yüzde 19 oksijen değeri altında, maksimum yüzde 5 karbonmonoksit ve maksimum 50 PPM üzerinde karbonmonoksit bulunan ortamlarda çalışılmaz!" ifadesini kullan bilirkişi heyetinde yer alan Prof. Dr. Ahmet Hakan Onur, maden içi sıcaklığın 6 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasından 25 dereceden 30 dereceye, 6 Mayıs-13 Mayıs arasında ise kademeli olarak 46 dereceye çıktığını söyledi. Prof. Onur, maden ocaklarında çalışma sınırının kuru sıcaklıkta 30 derece, yaş sıcaklıkta ise 25 derece sınırında bulunması gerektiğini vurguladı.

Göstergeler yanlış yorumlanabilir mi?
Soma Cumhuriyet Başsavcılığında söz konusu durum hakkında sorguya alınan şirket güvenlik yetkilileri ise sistem uyarılarının özellikle dinamit patlamaları sırasında sıklıkla alarm vermekte olduğunu söyledi. İş Güvenlik birim yetkililerinden birisi, karbonmonoksit miktarının 50 PPM değerinin üzerine, oksiyen miktarının yüzde 19'un altına ve metan gazının yüzde 0.5'e çıkması durumunda sensörlerin kendiliğinden alarm verdiğini belirterek: "Dinamit patlattığımız sırada oluşan düman nedeniyle sensörler uyarı veriyordu. PPM 50'nin altına düştüğünde ise sensörler uyarı vermeyi kesiyordu." ifadesini kullandı.