3.köprü planı kabul edildi!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 3.köprü planı için kararı verdi. Buna göre, plan İBB Meclisi’nde kabul edildi.

3.köprü planı kabul edildi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 3.köprü planını kabul etti. İstanbul 8. İdare Mahkemesi, 3.köprü bağlantı yolları ile ilgili imar planı değişikliğini 27 Nisan 2015 tarihli kararında iptal ettiğini duyurmuştu. Kararda, Boğaziçi alanında kalan alanlarda Boğaziçi Kanunu’nun uygulanması gerektiğini ve plan yapma yetkisinin İBB Başkanlığında olduğuna karar verilmişti. Buna karşılık, iptal edilen 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu’na ilişkin 1/5000 ölçekli plan değişikliği İBB meclisinde kabul edildi.

3.köprü güzergahı

Öte yandan inşaat çalışmalarının devam ettiği 3. Köprüde açılış tarihi 29 Ekim 2015. Avrupa yakasında Garipçe Köyü ile Anadolu yakasında Poyrazköy arasında hayata geçirilen proje, tamamlandığında birçok ilke de sahip olacak. 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, 320 metreyi aşan kule yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olacak 3.köprünün temeli Mayıs 2013’te atılmıştı.

3.köprü geçiş ücretleri

 29 Ekim 2015’te İstanbulluların hizmetine açılacak 3.köprüden geçiş ücreti ise otomobiller ve büyük araçlar için ayrı ayrı belirlendi. Buna göre, otomobiller yaklaşık 3 dolar ödeme yapacakken; büyük araçlarda dingil sayıları dikkate alınacak. Dingil sayısı belli bir katsayı ile çarpılacak ve geçiş ücretleri belirlenecek.