3.köprüde son durum! 400 metre kaldı!

İstanbul’un 3.köprüsünde son durum açıklandı. Son açıklamalara göre iki kıtanın birleşmesine 400 metre kaldı.

3.köprüde son durum! 400 metre kaldı!

İstanbul Boğazı’na yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ya da diğer adıyla 3.köprüde son durum bilgileri kamuoyuyla paylaşıldı. Buna göre, 3. Köprü’de 59 tabliyenin 41’inde işlem tamamlanmış durumda. Projede iki yakanın birleşmesine ise 400 metre kaldı. Gece gündüz 1500 kişinin çalıştığı köprüde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

3. Köprü nerede?

3. Köprü, Avrupa yakasında Sarıyer’in Garipçe Köyü ile Anadolu yakasında Beykoz’un Poyrazköy semti arasına inşa ediliyor. Tamamlandığında 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, 320 metreyi aşan kule yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü ve 1408 metrelik ana açıklığı ile de üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprüsü ünvanına erişecek 3. Köprü’nün temeli Mayıs 2013’te atılmıştı.

3.köprüde son durum! 400 metre kaldı!

 

3. Köprü ücreti

Yavuz Sultan Selim ya da 3. Köprü de geçiş ücreti de açıklanmıştı. Buna göre otomobiller için geçişte yaklaşık olarak 3 dolar eşdeğeri Türk Lirası alınacak. Büyük araçların geçiş ücretleri belirlenirken, dingil sayıları dikkate alınacak. Dingil sayısı belli bir katsayı ile çarpılacak ve geçiş ücretleri belirlenecek.