4 ilçeyi 4 yıldır değerlendiren proje: Kanal İstanbul

Kesin güzergahı Bakan Ahmet Arslan tarafından açıklanan Kanal İstanbul projesi, son 4 yılda İstanbul'un 4 ilçesinde gayrimenkul fiyatlarını dikkate değer biçimde artırdı. Artış oranları Arnavutköy'de yüzde 127'ler seviyesine ulaştı

4 ilçeyi 4 yıldır değerlendiren proje: Kanal İstanbul

Kanal İstanbul projesinin kesin güzergahı dün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından açıklandı. Gayrimenkul fiyatlarının kesin güzergah açıklamaları sonrasında küçük çapta da olsa yükselmesi bekleniyor. Uzmanlar, bu yükselme eğiliminin sınırlı olacağını belirtirken,  düşük bazlı yükselme eğiliminin ana nedeni olarak da, son yıllarda bölgeye yönelik yatırımların zaten yüksek bir yoğunlukla gerçekleştirilmiş olmasını gösteriyor. 

Son 4 yılda 4 ilçede dikkate değer artışlar

Kanal İstanbul'un hangi bölgelerden geçeceğinin net biçimde açıklanmasıyla birlikte gözler son 4 yılda, gayrimenkul fiyatları açısından önemli bir artışa tanıklık eden Esenyurt, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerine çevrildi. Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu endeksa.com tarafından yayınlanan verilere göre bu dönem içinde en yüksek artış yüzde 127 ile Arnavutköy'de yaşandı. Arnavutköy'ün ardından en yüksek artışın yaşandığı bir diğer ilçe yüzde 83 ile Esenyurt olurken, üçüncü sırada yüzde 60'lık artışla Küçükçekmece yer alırken, Başakşehir yüzde 44'lük artış oranıyla dördüncü sırada konumlandı.

 

4 ilçeyi 4 yıldır değerlendiren proje: Kanal İstanbul

 

Son 1 yılda Arnavutköy yüzde 46 değerlendi

Endeksa.com verileri, söz konusu ilçelerdeki fiyat artışının son 1 sene içindeki boyutlarını da gözler önüne serdi. Yayınlanan verilere göre son bir sene içinde ilçeler bazında Kanal İstanbul'un etkisiyle yaşanan artış şu şekilde ölçüldü:

- Arnavutköy: Kanal İstanbul ve mega projelerin etkisiyle Arnavutköy ilçesinde gayrimenkul fiyatları son bir senede yüzde 46 oranında değer kazandı.
- Esenyurt ve Küçükçekmece: Kanal İstanbul'un başlangıç noktası Küçükçekmece ve hat üzerindeki konumuyla değer kazanmaya başlayan Esenyurt'ta da 2017 yılı genelinde ölçülen fiyat artışı yüzde 35 olarak belirlendi.
- Başakşehir: Başakşehir'de son bir senede yaşanan fiyat artışı yüzde 19 olarak arttı. 

Kanal İstanbul sonrasında ortalama konut fiyatları

Küçükçekmece: Kanal İstanbul'un etkisiyle fiyatların hızlı bir biçimde yükseldiği ilçelerden Küçükçekmece'de gayrimenkul fiyatları son bir yılda yüzde 35 oranında değer kazandı. Son 4 yıllık artış oranı yüzde 60 olarak ölçülen ilçee metrekare fiyatları 2 bin 950 TL seviyesine ulaştı. Küçükçekmece'de ortalama konut fiyatları 315 bin TL seviyesine, amortisman süresi ise 19 yıla ulaştı. 

Başakşehir: İstanbul'un merkezi iş alanlarından uzak olmasına karşın Sağlık Kampüsü ve Olimpiyat Stadyumu gibi dev yatırımlara yakın bir noktada konumlanan Başakşehir de Kanal İstanbul projesi ile son dört yılda yüzde 44 oranında gayrimenkul değerlenmelerine tanıklık etti. Kanal İstanbul güzergahının netleşmesiyle birlikte konumunu daha da güçlendiren ilçede metrekare fiyatları 3 bin 175 TL seviyesine ulaştı. Amortisman süresinin 24 sene olarak ölçüldüğü ilçede ortalama konut fiyatları ise 422 bin TL seviyesine ulaştı. 

Arnavutköy: Kanal İstanbul projesinin kamuoyuna açıklanmasıyla birlikte en dikkat çekici fiyat artışları Arnavutköy'de yaşandı. Gayrimenkul fiyatlarının son 4 yıl içinde yüzde 127 oranında yükseldi. İlçede konut metrekare fiyatları 2 bin 200 TL ortalamasına ulaşırken, konut yatırımında geri dönüş süresi ise 27 oldu. Arnavutköy'de ortalama konut fiyatı 249 bin TL düzeyine ulaşmış durumdu.

Esenyurt: Son 4 yılda yaşanan artış eğilimiyle birlikte ortalama metrekare fiyatlarının 2 bin 25 TL düzeyine ulaştığı Esenyurt'ta, ortalama konut fiyatları ise 216 bin TL düzeyine ulaştı. 

Gayrimenkul fiyatlarındaki artış devam edecek mi?

Yayınlanan verileri değerlendiren ve proje güzegahındaki bölgelerde konut fiyat artışlarının önümüzdeki dönemlerde de sürmesinin beklendiğini dile getiren Endeksa.com CEO'su Görkem Öğüt: “Son 4 yılda konut fiyatlarında en fazla artış görülen Arnavutköy’ün önümüzdeki dönemde de en fazla gelişim ve fiyat artışı potansiyeli barındırdığını düşünüyoruz“ îfadelerini kullandı.