4 işçi "ihmalin" altında kaldı

İzmir-Çanakkale otoyolu inşaatının Koyundere mevkiinde dün meydana gelen ve 4 işçinin ölümüyle sonuçlanan göçüğe ilişkin ilk bilgiler, ihmalin boyutlarını gözler önüne serdi. Facianın hemen öncesinde 400 tonluk beton ve demiri tutan krikoların ayarlı olmadığı uyarısına rağmen, beton dökme işlemine geçildiği iddia edildi.

4 işçi

İnşaat ve yapım çalışmaları devam eden İzmir-Çanakkale Otoyolu'nun Koyundere mevkiinde, viyadüğün çökmesi sonucunda hayatını kaybeden 3 inşaat işçisi ve 1 beton firması çalışanının ihmal kurbanı olduğu ortaya çıktı. Olayla ilgili yapılan ilk belirlemelerde, tüm uyarılara rağmen önlem alınmadığı ve inşaat çalışmalarında çok sayıda aksaklığın yaşandığı öğrenildi.

Uyardık ama "siz daha mı iyi bileceksiniz?" dediler
İşçilerin "rahatsız oldukları" ve çalışma sırasında sürekli yere düştüğü gerekçesiyle "baret takmadığı" ve terlikle çalıştığı ortaya çıktı. 
Kazanın tanıklarından inşaat işçisi Mehmet Gürkan, inşaat çalışmasında kullandıkları baretlerin kalitesiz olduğunu ve inşaat alanında kullanılması için verilmesi gereken ayakkabıların şirket tarafından temin edilmediğini belirtti. Gürkan'ın yaptığı açıklamanın en dikkat çeken yönü ise, 400 tonluk harç ve demiri tutan iskelenin hatalı olduğu şeklindeki ifadeleri oluşturdu. Gürkan, iskelenin üzerindeki kritoların kalıpları tuttuğunu ve bunların normalde 30 santim olması gerektiğini belirterek:

"Ama burada 10 santim yapılmıştı ve iskele dengesizdi. Bunları şantiye şeflerine söyledik; ama mühendislerden daha mı iyi bileceksiniz?" diye sordular. Olay harç dökümüne 5 dakika kala yaşandı. Yalan yanlış bilgilerle arkadaşlarımızın ölümlerinin üzerleri karartılmasın..." ifadelerini kullandı. 

4 işçi "ihmalin" altında kaldı

İşçilere 12 saat sonra ulaşıldı
Dün meydana gelen ve 4 işçinin yaşamına mâlolan ihmaller zincirinin en büyük halkası, faciadan hemen önce 400 tonluk beton ve demiri tutan iskelenin kriko ayarlarının olmadığı yönündeki uyarıların dikkate alınmaması oldu. Uyarıda, ayarsızlığın "yıkılma tehlikesine" vesile olabileceği belirtilmesine rağmen, beton dökme işlemine geçildiği öğrenildi. İskelenin çökmesi sonucunda inşaat alanında çalışmalarını sürdüren 4 işçi, 150 tonluk demir ve harcın altında kaldı. Yapılan tüm çalışmalara rağmen, yol işçileri İbrahim Yurt, Mehmet Reşit Işıkı, Hakan Bilmez ve Sefer Aslan'ın cansız bedenlerine 12 saatlik çalışma sonrasında ulaşılabildi.