40 dakikalık yol tünellerle 5 dakikaya inecek

Çanakkale-İzmir karayolu güzergahında yer alan ve bugün 40 dakikada katedilen Ayvacık-Küçükkuyu arasındaki mesafe, T1 ve T2 tünellerinin tamamlanmasıyla birlikte 5 dakikaya düşecek

40 dakikalık yol tünellerle 5 dakikaya inecek

Çanakkale-İzmir otoyolu güzergahında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Projenin en önemli etaplarından biri olan Ayvavcık-Küçükkuyu arasındaki viyadük ve tünel çalışmaları ise tüm hızıyla sürüyor. Bugün 24 kilometreyi bulan ve 40 dakikada aşılabilen Küçükkuyu rampalarının T1 ve T2 tünellerinin tamamlanmasıyla birlikte 5 dakikada aşılacağı belirtildi. 

Eğimli virajlar yerine tünellerle aşılacak

Halen güçlü virajları nedeniyle sürücülere zor anlar yaşatan Küçükkuyu rampalarından geçişi kolaylaştırmaya yönelik çalışmalar halen devam ediyor. 2016 yılı sonunda başlayan ve gidiş ve geliş olmak üzere çift yönlü olarak inşa edilen tüneller aracılığıyla, 24 kilometrelik Kazdağları rampalarının 5 dakikada aşılmasına olanak tanınacak. Küçükkuyu sahilleri, Assos ve Troia hattının çok sayıda turist tarafından ziyaret edildiğini hatırlatan yetkililer, tünel projelerinin bu niteliğiyle turistik faaliyetler için de önemli bir fırsat yaratacağına dikkat çekiyor. 

Çok sayıda kaza yaşanıyordu

Özellikle kış aylarında kar ve yağmurlu havalarda sürücülere zor anlar yaşatan ve çok sayıda kazaya sebebiyet veren Küçükkuyu rampaları tarihe karışıyor. 25 kilometreyi bulan bu rampalara alternatif olarak inşa edilen tünellerden ilki 2 kilometrelik uzunluğa sahip olacak ve yıl sonuna kadar ışık görünecek. Takip eden süreçte ise ihalesi tamamlanan ikinci tünelin inşa çalışmalarına başlanmasına planlanıyor. 4 kilometrelik uzunluğa sahip olacak bu tünellerin tamamlanmasıyla birlikte ulaşım kalitesinin de belirgin bir biçimde yükselmesi bekleniyor. 

Çanakkale-İzmir otoyolunun en önemli etabı

Küçükkuyu rampaları, Çanakkale-İzmir otoyolunun en önemli etabı olarak tanımlanıyor. Çanakkale'den İzmir'e uzanan yolun Çanakkale Köprüsü ile birlikte dönüm noktalarından birini temsil eden Küçükkuyu Tünelleri, ulaşım ve ekonomi alanında da çok önemli katkılar sunacak. Tünel projelerinin Çanakkale Köprüsü'nun İzmir'e bağlantısının sağlanması adına kritik bir işlev üstleneceğini söyleyen yetkililer, birinci tünelde ışığın göründüğü bu yılın sonu itibarıyla ikinci tünel için da ilk kazmanın vurgulacağına dikkat çekiyor. Uzmanlar iki tünelin hizmete açılmasıyla birlikte ulaşımda büyük bir rahatlık ve konfora ulaşılacağına da dikkat çekerek Çanakkale Köprüsü'nün bir nevi İzmir'e bağlantısının da yapılmış olacağına vurgu yapıyor. Tünel çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Küçükkuyu, Asso ve Troia bandındaki turizm faaliyetlerinin de büyük bir kolaylığa kavuşması bekleniyor.