40 dakikalık yola, 46 dakikalık metro hattı yapmak

Ulaştırma Bakanı Bilgin'in Kaynarca-Sabiha Gökçen metro hattının tamamlanmasıyla birlikte Kadıköy-Sabiha Gökçen arasındaki mesafenin 46 dakika olacağı şeklindeki açıklamaları sosyal medyada geniş yankı buldu. İETT otobüslerinin 40-50 dk aralığında katettiği yola ilişkin 46 dakika açıklaması eleştirilerin odak noktasına oturdu

40 dakikalık yola, 46 dakikalık metro hattı yapmak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin Kaynarca-Sabiha Gökçen Havalimanı hattı için çalışmalara  başlandığını açıkladı. Bilgin'in, yeni ek hatla birlikte Kadıköy-Sabiha Gökçen Havalimanı arasındaki mesafenin 46 dakikada aşılacağı yolundaki haberler de sosyal medya gündemine oturdu.

Zaten trafik varsa 1 saat, yoksa 35 dk
Zira İETT'nin resmi sitesinde bu mesafede çalışan E11 otobüsünün gidiş geliş süresi olarak 120 dk(2 saat) olarak bildiriliyor. Tek yön mesafesi olarak 1 saatlik sürenin karşısında 46 dakikanın avantajlı bir süre olup olmadığı tartışılırken, bu hattı sıklıkla kullanan vatandaşlar, trafiğin en sıkışık olduğu zamanlarda dahi söz konusu mesafenin 1 saatten daha az bir sürede aşılmakta olduğunu belirtiyor. Trafik yoğunluğunun olmadığı saatlerde Kadıköy-Sabiha Gökçen arasındaki mesafenin 40 dakika, kimi zamanlarda da 35 dakikada alındığı belirtiliyor. 

40 dakikalık yola, 46 dakikalık metro hattı yapmak

İstanbul-İzmit arası 40 dk olabilir mi?
Sosyal medyada Bakan Bilgin'in açıklamalarına yönelik eleştirilerin odak noktasında ise metro hattının ulaşım süresi açısından herhangi bir avantaj sunamaması bulunuyor. Hürriyet Gazetesi'nde habere ilişkin yorum köşesinde görüşlerini bildiren Bengü Çınar, söz konusu mesafenin otobüsle zaten 45 dakika olduğunu belirtirken, bir diğer yorumcu Gülten Kaya da, "İstanbul İzmit arası mesafenin yaklaşık 40 dakika olduğunu vurguladı.

40 dakikalık yola, 46 dakikalık metro hattı yapmak

Banliyo hatları, metro zarara uğramasın diye mi açılmıyor?
Sosyal medyada söz konusu haberlere ilişkin yorumların bir diğer boyutunda ise bir türlü bitirilemeyen banliyö hatları bulunuyor. Çok sayıda vatandaş, banliyö hatlarının neden bitirilemediğini sorarken, Abdullah Barış isimli vatandaş, banliyö açılışlarının Metro hatlarının zarara uğrayacağı gerekçesiyle açılmadığını iddia etti.  30 kilometrelik Kadıköy-Kartal hattının 3 yılda bitirildiğini buna karşın birkaç kilometrelik Kartal-Kaynarca hattının senelerdir tamamlanamadığını belirten Dündar Kılıç'ın yanı sıra, Alper Yoldaş isimli vatandaş da, yeni metro hatları için finansman gücünün bulunmadığını iddia etti. Yoldaş, Kadıköy-Kartal hattının 861 milyon dolarlık İDO satışıyla gerçekleştiğini belirtti.