42 Maslak'a Leed Gold sertifikası

Bay İnşaat tarafından inşa edilen 42 Maslak binası, Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik Sertifikasını, Gold düzeyde almaya hak kazandı

42 Maslak'a Leed Gold sertifikası

Bay İnşaat tarafından hayata geçirilen 42 Maslak binası Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik Sertifikası'nı "Gold" düzeyde almaya hak kazandı. Geçen yıl 42 Maslak Ofis 2 ve Ofis 3 Blokları ile LEED Platinum sertifikası almaya hak kazanan proje, yeşil bina standartlarına uygun yapılara verilen sertifikayı da almayı başardı.

42 Maslak, 3. LEED sertifikasını da aldı
3. kez LEED sertifikası olmaya hak kazanmanın mutluluğun yaşadıklarını söyleyen Bay İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Erol Özmandıracı, 42 Maslak projesinin insan yaşamı ve çevreye saygılı yeşil bir bina olarak kendini kanıtladığını söyleyerek: "42 Maslak’ın özel tasarımı, doğal ışıktan maksimum derecede yararlanırken binanın iç ve dış kısmında bulunan bitkiler, suyu az tüketen türlerden seçildi. İnşaat sırasında ortaya çıkan atıklar çeşitli yöntemlerle yeniden değerlendirildi, çevreci malzeme seçimi ve yapım tekniği uygulandı.”  ifadelerini kullandı. Özmandıracı, bir binanın "yeşil" olarak tanımlanabilmesi için su ve enerji kullanımından, sürdürülebilir arazi planlamasına, ekolojik malzeme kullanımından, iç ortam hava kalitesi, kullanıcı sağlık ve konforunun yanı sıra ulaşım ve atık kontrolü gibi hususlarda da yeterlilik göstermesi gerektiğini belirtti.

[resim2]

Sürdürülebilir projelerde aidatlar daha düşük
Hayata geçirdiği projelerde enerji verimliliği ve sürdürülebilir yaşamı geliştirilmesi hususuna dikkat çeken Bay İnşaat, 42 Maslak'ta mevcut yeşil bina özelliğiyle yüksek enerji tasarrufu sunuyor. Doğaya saygılı olmanın yanında projenin işletme maliyetlerinin ve aidatlarının da düşük tutulmasına katkı sunan yeşil bina çalışmalarıyla Bay İnşaat ve 42 Maslak, LEED sertifikalarına eklediği GOLD sertifikası ile de dikkat çekiyor. 

 

Firma Bilgisi: Bay Inşaat
Proje Bilgisi: 42 Maslak