450 milyon Euro çöpe mi atıldı?

Marmaray Projesi için tanesi 12 milyon Euro'ya satın alınan trenler, dönüş manevra alt yapısı olmadığı için atıl durumda bekletiliyor

450 milyon Euro çöpe mi atıldı?

Marmaray Projesi için tanesi 12 milyon Euro'ya satın alınan trenler, dönüş manevra alt yapısı olmadığı için atıl durumda bekletiliyor. Kazlıçeşme ve Ayrılıkçeşme duraklarında, dönüş yapmaya uygun alt yapının bulunmaması nedeniyle kullanılmayan, 10 vagondan oluşan 38 trene ne olacağı sorusu belirsizliğini koruyor.

Toplam projenin 13 km'si kullanılıyor
2004 yılı içerisinde yapımına başlanan, Halkalı ve Gebze arasındaki toplam 76 kilometrelik mesafenin 13 kilometrelik bölümünün hizmete açıldığı Marmaray projesi ile ilgili skandalı ortaya çıkaran Bugün Gazetesi'nden Cihan Acar, hiç kullanılmayan 38 adet trene dikkat çekti. Haber'e göre, Güney Kore'den ithal edilen 10 vagonlu 38 tren, uygun ray sistemi olmadığı için kullanıma giremedi.

Boyları 244 metreyi bulan söz konusu trenler, Marmaray hattı üzerindeki dönüş manevra alanının bulunmaması sebebiyle Haydarpaşa Garı'nda bekletilirken,  tanesi 12 milyon Euro'ya mal olan bu trenlerin akıbeti konuşulmaya başlandı. 

Trenler çürüyor
Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Birleşik Taşımacılak Sendikası Genel Sekreteri Hasan Bektaş,  içinde çok hassas elektronik cihazlar bulunan trenlerin 3 yıldır atıl durumda bekletildiğini ve boyları nedeniyle hat üzerinde kullanılmaya müsait olmadığını belirterek: 'Boyları uzun olduğu için Ayrılıkçeşme'ye gittiğinde oradan geri dönüş için manevra yapacak alan yok. Aynı durum Kazlıçeşme için de geçerli. Bunlar burada bekletiliyorlar. Bundan da önemlisi tren içi ekipmanları tam olarak bitmedi. Bir buçuk aydan beri bu trenler için geceleri deneme sürüşleri yapılmaya başlandı. Ama henüz olumlu sonuç alınamadı.' şeklinde konuştu.

Trenler hiç bir teste tabi tutulmadı
Trenlerin Güney Kore'den geldiğinden beri hiç bir teste tabi tutulmadığını belirten Bektaş, satın almanın da 'tren işletmeciliği yapmayan bir kurum tarafından' gerçekleştiğini vurguladı.