450 yıllık hamam meclis salonu oldu

Lüleburgaz Belediyesi tarihi Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi hamamını 6 milyon liraya restore ettirerek, belediye meclis salonu olarak kullanmaya başladı

450 yıllık hamam meclis salonu oldu

450 yıllık Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’ndeki hamam, Lüleburgaz Belediyesi tarafından restore edilerek Belediye Meclisi haline getirildi. 6 milyon liraya mâledilen dönüşümle ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkanı Emin Halebak, böylesi bir restorasyonun Türkiye için bir ilk olduğunu söyledi.

Başkan ve üyeler eşit
Başkan Halebak, TBMM dahi birçok kurumun meclis salonunda başkanlık divanının daha yüksekte olduğunu da hatırlatarak: ‘Biz başkan ve meclis üyelerinin birbirlerini rahat görecekleri oturma düzeni tercih ettik. Marangoz hatası yapmadık.’ Şeklinde konuştu. Restorasyonun 2006’da gerçekleşen satın alma süreci dahil 6 milyon 205 bin liraya mal olduğunu belirten Halebak: ‘Bunun 235 bin 127 Eurosu Bulgaristan ile Tarihi Kütürel Mirasın Korunması çerçevesinde gelen hibeden oluştu. Bu para da mobilya ve bilgisayar donanımlarına harcandı.’ Şeklinde konuştu.

Tarihi hamam meclis salonuna dönüştü

Tarihi külliye
Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’nin yapımı 1568 yılında tamamlandı. Toplamda 3 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurulu olan külliye, Camii, Medrese, Arasta, Kervansaray, Hamam ve Sübyan Mektebi’nden oluşuyor. Bugün sadece cami, medrese, arasta, sübyan mektebi ve restorasyonunu gerçekleştirdiğimiz çifte hamam ayakta kalabilmiş durumda.