5 büyük ihale sonrasında Emlak Konut'tan hedef revizyonu

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Haziran ayı bitmeden gerçekleştirilen 5 ihaleden 9 milyarlık değer oluşturulduğunu belirterek "2017 hasılat beklentimizi 10 milyar TL'den 15 milyar TL'ye çıkardık..." dedi.

5 büyük ihale sonrasında Emlak Konut'tan hedef revizyonu

Emlak Konut GYO, Haziran ayı içinde gerçekleştirdiği, Riva, İzmir Konak 1. Etap, İzmir Konak 2. Etap, Zeytinburnu ve Tuzla ihaleleriyle 9 milyar TL'lik değer oluşturdu. Toplam 1 milyon 327 bin 352 metrekarelik 5 projeden Emlak Konut'a 3.2 milyar TL düzeyinde bir şirket payı aktarılacak. 

Emlak Konut yıllı hasılat beklentisini yukarı çekti
2017 ylanlarını açıklarken, yıl içinde 1.5 milyar TL'lik arsa ihalesine çıkma hedefini ve bu ihalelerin neticesinde de 10 milyar TL'yi bulan iş hacmine ulaşacaklarını vurgulamış olduklarını hatırlatan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 5 değerli proje ihalesi ve 9 milyar TL'lik toplam hasılat ile hedeflerinin önemli bir kısmını gerçekleştirme şansına kavuştuklarını söyledi. Kurum "Mevcut ihale takvimimiz değerlendirildiğinde ihalesini yapacağımız yeni arsalarla birlikte yıl sonu itibariyle projelerimizin toplan hasılatının 15 milyar TL’ye ulaşmasını beklemekteyiz." dedi. 

Kurum "Elimizi taşın altına koyduk"
Sürdürülebilir bir kalkınmanın göstergesi olarak Hükümet desteği ile bugüne dek bir çok adım atıldığını ve piyasada oluşan ihtiyaçlar doğrultusunda Emlak Konut'un elini taşın altına koymaktan çekinmediğini de belirten Kurum, "Kampanyalar düzenledik, atılımlar yaptık, finans kurumlarıyla çalıştık. Emlak Konut olarak ülkemizin yarınlarına güvediğimizi söyledik." dedi. 

Yeni ihaleler yolda
Emlak Konut GYO 2017 yılı içinde, yakın dönemde duyurusunu gerçekleştirdiği 5 yeni arazinin ihalesine daha çıkmayı planlıyor. Murat Kurum, İstanbul Şile Çavuş ve Antalya Muratpaşa ihalesine ek olarak, Florya, Teşvikiye ve Küçükçekmece arsalarının ihalelerini de yılın ikinci yarısında yapmayı planladıklarını söyledi. 

Emlak Konut'un Haziran'daki dev ihaleleri ve sunulan teklifler
- Riva Arazisi - Toplam genişliği 1 milyon 76 bin metrekare olan arsa çin Fema İNş-KLV İnş 3.1 milyar TL teklif etti. Emlak Konut'a düşen şirket payı 1 milyar 178 milyon TL
- İzmir Alsancak - İki etap halinde ihaleye çıkılan arazinin 47 bin metrekareden oluşan birinci etabını Teknik Yapı Kazandı. Teknik Yapı arsa için 1 milyar 672 milyon TL önerirken, Emlak Konut'un payı 585 milyon 200 bin TL oldu. 78,5 bin metrekarelik ikincietap ihalesini ise Pekintaş-Burakcan İnşaat İş Ortaklığı kazandı. Arsa için 2 milyar 200 milyon TL ödeyen ortaklığın Emlak Konut'a teklifi ise 726 milyon TL oldu. İki ihalede toplam 3.9 milyar TL taahüdünden Emlak Konut'a 1.3 milyar TL düştü. 
- Zeytinburnu Beştelsiz- Toplam büyüklüğü 96 bin 968 metrekare olan Zeytinburnu Arsasını Güney Gayr. Yat. San. Ve Tic. A.Ş. & Baş Yapı İnş. Taah. Ve Tur. San Dış Tic. Ltd. Şti. & Esta İnş. San. Ve Tic. Ltd. Şti. & Elit Vizyon Yapı İnş. Taah. Teks. San. Ve Dış Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı Torkam İnş. Ve Yatırım A.Ş kazandı. Arsa için 1 milyar 730 milyon TL ödeyen ortaklık Emlak Konut'a 640 milyon 100 bin TL önerdi.
- Tuzla İçmeler- 10 bin 998 metrekarelik ai için Dağ Mimarlık ve Mühendislik Yapı A.Ş. arsa için 185 milyon TL, Emlak Konut'a şirket payı olarak ise 53 milyon 927 bin 500 TL fiyat sundu.