55. YAŞINA KARTAL PROJESİ İLE GİRDİ

Metsan İnşaat, 55. yılına Kartal’daki yeni projesi Metsan Nexus ile girdi. Dünyaca ünlü mimar Daniel Liberskind’ın da katıldığı şirketin yeni yılının kutlamaları Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirildi

55. YAŞINA KARTAL PROJESİ İLE GİRDİ

1 Mayıs 2014 / Posta Gazetesi

Metsan İnşaat, sektördeki 55. Yılını, Çırağan Sarayı’nda, 30 Nisan 2014 Çarşamba günü düzenlenen ve basın toplantısı, konferans, sergi ve kokteylden oluşan gün boyu süren bir dizi etkinlikle kutladı. Etkinlikler çerçevesinde Metsan Yönetim Kurulu Üyesi Yüksek Mimar Cemalettin Satoğlu’nun düzenlediği basın toplantısının ardından dünyaca ünlü Mimar Daniel Libeskind’in konuşmacı olarak katıldığı “Mimarinin Dili ve Kentsel Dönüşüm” konferansı gerçekleştirildi.

Metsan Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Satoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, binlerce yıl farklı medeniyetlere merkez olan İstanbul’da yapılan eserlerin özel olması gerektiğini söyledi.

Bu kapsamda kendilerinin de 560 milyon liralık yatırımla Kartal’daki Metsan Nexus’u hayata geçirdiklerini anlatan Satoğlu, dünyaca ünlü Mimar Daniel Libeskind ile çalışarak mimarlık literatürüne girecek bir proje hazırladıklarını söyledi. Projenin tüm etapları tamamlandığında, konut, rezidans gibi yaşam alanlarından alışveriş merkezi, ofis, otel ve parklardan oluşan büyük bir karma yapı haline geleceğini anlatan Satoğlu, “Metsan Nexus, sadece Kartal’ın değil, İstanbul’un en önemli buluşma noktalarından biri olacak” dedi.

İnşaat yükseliyor

Metsan Nexus projesinde otopark ve ticari birimlere ait katlarla birlikte 18. kata ulaştıklarını belirten Cemalettin Satoğlu, şu bilgileri verdi: “Çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Metsan Nexus tamamlandığında modern mimari yapısı ile Kartal’ın çehresini değiştirecek. Projenin ilk etabında 430 konut, ikinci etabında ise otel, ofis, rezidans ve ticari alanlar bulunuyor. İlk etap 2015 sonunda bitecek. İstanbul’un yatırım değeri en yüksek bölgesi Kartal’da hayata geçecek olan Metsan Nexus’un şehrin simge yapılarından biri olacağına inanıyoruz.”

‘Alanlar kazanacak’

Cemalettin Satoğlu, projedeki dairelerin lansmana özel metrekare fiyatlarının ortalama 3 bin lira olarak belirlendiğini ancak şu an 3 bin 750 liraya ulaştığını belirterek, “Proje tamamlandığında projeyle direkt bağlantılı metro hattının faaliyete geçmesi ve projenin otel, ofis ve rezidanslardan oluşan ikinci etabının inşaatının başlamasıyla birlikte bu fiyat 6 bin liraya yükselecek” dedi.

Projenin yüzde 42’sinin satışını gerçekleştirdiklerini belirten Satoğlu, inşaat tamamlandığında yatırımcılarına yüzde 60 oranında kazanç sağlayacağını söyledi.

Bahar kampanyası başladı

Projelerindeki fiyat politikalarını her zaman yatırımcılara kazandıracak şekilde sürdüreceklerini dile getiren Cemalettin Satoğlu, Metsan Nexus’ta başlattıkları bahar kampanyasıyla daire fiyatının yüzde 75’i için kredi kullananlardan yüzde 25’lik peşinatın yarısını alacaklarını söyledi.

Kampanyayla yüzde 12.5 peşinat ödeyenlerin konut sahibi olabileceğini belirten Satoğlu, “Böylece peşinat üzerinden indirim yaparak, Metsan  olarak alım yapacaklar için önemli bir kolaylık sağlamış oluyoruz. Alım yapanlar hem indirimden faydalanıyorlar hem de nakitlerini ceplerinde tutmuş oluyorlar” diye konuştu.

Kutu: ‘Kartal kentin yeni merkezi olacak’

Nexus projesinin tasarımını yaşan ve dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 50 mimarından biri olarak gösterilen Daniel Libeskind, İstanbul’un dünyanın en etkileyici şehirlerinden biri olduğunu söyledi. İstanbul ve Kartal’da böyle bir projeyi hayata geçirmekten çok mutlu olduğunu dile getiren Daniel Libeskind, “Dünyada tarihsel dokusu olan birkaç şehir var. İstanbul bunlardan bir tanesi. Burası beni çok heyecanlandırıyor. Kentte çok büyük bir dinamik bulunuyor. Kartal ise İstanbul’un en hızlı dönüşen bölgelerinden biri.  Burası gelecekte kentin merkezlerinden biri olacak” dedi.

Bu Türkiye’de olmaktan çok mutlu olduğunu ifade ederek, “Nexus projesi için heyecan duyuyorum. Metsan ile Türkiye’de yapacağımız projelerde iş ortaklığı yapacağız. Türkiye’de yapacağımız ilk projeyi ise, Kartal’daki karma proje oluşturacak. İstanbul dünyanın en güzel şehirlerinden birisi, İstanbul’a değer katacak alışılmışı değiştiren bir proje geliştiriyoruz” dedi.

Kadıköy’e yeni proje

Cemalettin Satoğlu, Nexus’un dışında Anadolu yakasında Kartal ve Kadıköy’de yeni projelere başlayacaklarını belirterek, Metsan Mimarlık olarak Libeskind ile yeni projeler hayata geçireceklerini ve bu kapsamda çeşitli yarışmalara teklif verdiklerini söyledi.

55. yılını kutluyor

Türkiye’nin en eski inşaat firmalarından biri olan Metsan, kuruluşunun 55. yıldönümü dolayısıyla “Mimarinin Dili ve Kentsel Dönüşüm” konulu konferans düzenlendi. Konferansa Daniel Libeskind katılırken, yuvarlak masa bölümüne ise,  uluslararası arenada şöhret sahibi mimari ofis Hollandalı UN Studio’nun kurucularından Şehir Planlamacısı Caroline Bos eşlik etti.