56 yıllık stadyumdan AVM'ye dönüşüm hamlesi

TOKİ, Diyarbakır'daki tarihi Atatürk Stadyumu'nun yıkımına başladı. Yenişehir ilçesindeki araziye AVM, ofis, yeşil alan, rezidans ve mağazalardan oluşan yapılar inşa edilecek

56 yıllık stadyumdan AVM'ye dönüşüm hamlesi

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesindeki tarihi stadyumun yıkım çalışmaları başladı. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı-TOKİ tarafından yürütülen yıkım çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte bölgeye ticari alanlardan oluşan yapı grubu inşa edilecek.

Yıkım çalışmaları 45 gün devam edecek
Diyarbakır Yenişehir Stadyumu dönüşüm çalışmalarının TOKİ tarafından yürütülduğunu ve yaklaşık 45 gün sürmesinin beklendiğini vurgulayan Konsorsiyum yetkilisi Mansur Yeşil, Diyarbakır'a yakışır bir proje hazırladıklarını vurguladı. Yeşil, dönüşüm projesinde AVM, yeşil alanlar, parklar, mağazalar, ofisler bahçeler ve açık çarşı alanlarının bulunacağını belirterek: 

"Buraya bilinen AVM kalıbının dışında, doğa ile barışık bir proje hazırladık. Hazırladığımız projenin 2.5 yıl içinde tamamlanmasını ve şehrimize kazandırılmasını hedefliyoruz..." şeklinde konuştu. 

1960 yılına uzunanan tarih
1960 yılında tamamlanan Atatürk Stadyumu 52 dönümlük arazi üzerinde kurulmuş ve 2000 yılında da ışıklandırılmıştı. Toplamda 12 bin 963 koltuk kapasitesine sahip spor tesisinin tamamı koltuklu ve kapalı devre kamera sistemiyle donatılmıştı.