7 İklim 7 Bölge Kentsel Tasarım Fikir Yarışması sonuçlandı

TOKİ ve Emlak Konut GYO tarafından organize edilen 7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari Kentsel Tasarım Fikir Yarışması sonuçlandı. Mahalle temalı yarışmanın sonuçları 19 Ekim'de düzenlenecek tören ile kamuoyuna açıklanacak.

7 İklim 7 Bölge Kentsel Tasarım Fikir Yarışması sonuçlandı

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve TOKİ iştirate Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından düzenlenen 7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari Kentsel Tasarım Fikir Yarışması'nın kazananları belirlendi. Mahalle teması ile gerçekleştirilen yarışmanın kazananları 19 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilecek bir tören ile kamuoyuna duyurulacak. Yarışmanın kazanan projelerinin önümüzdeki senelerde uygulamaya alınması hedefleniyor. 

Kazananlar 19 Ekim'de kamuoyuna duyuralacak

Ülke genelinde mimarlık alanında farklı fikir ve arayışların önünü açmak amacıyla TOKİ ve Emlak Konut GYO tarafından organize edilen 7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari Kentsel Tasarım Fikir Yarışması'nda kazananlar belirlendi. Toplamda 123 Projenin değerlendirildiği ve 7 bölgeden 35 projenin ödüle layık görüldüğü yarışmanın sonuçlarının 19 Ekim 2017 tarihinde kamuoyuna duyurulacağı açıklandı. T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın İstanbul Halkalı Atakent'teki Hizmet Binası'nda gerçekleştirilecek ödül töreni saat 10.15'te başlayacak. 

7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari Kentsel Tasarım Fikir Yarışması

TOKİ ve Emlak Konut işbirliği ile hayata geçirilen "mahalle" temalı 7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari Kentsel Tasarım Fikir Yarışması, bu yıl ikinci kez gerçekleşti. Yarışmanın 'mahalle konsepti' üzerindeki arayış ve şehirlerin seneler içinde ulaştığı seviyeden hareketle oluşturulduğunu söyleyen TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, göçlere hazırlıksız yakalanan kentlerin çarpık ve plansız yapılaşmaya maruz kaldığını belirtti. Turan: "Çarpık yapılaşma ve farklılaşan yaşam koşulları binlerce yıllık mimari kültür, birikim ve geleneğin yansıması olan mahallelere özgü mekansal ve sosyo - ekonomik dokunun bozulmasına yol açtı. Geleceğe aktarılması gereken zengin bir kültürel birikimin korunması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Ödüllü projeler uygulamaya alınacak

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, yarışmanın en dikkate değer niteliğinin de kazanan projelerin hayata geçirilmesi olduğunu hatırlatarak, 2014 yılının galibi projelerin inşaatlarının sürdüğünü söyledi. Bu eserlerin Türkiye'nin örnek konut ve yerleşim projeleri olarak kentlere değer kattığını ve mimarların emek ve gayretinin ortaya kayda değer ürünler çıkardığını belirten Turan: "Bu eserler, raflarda biriken çok sayıda mimari yarışma projesi gibi kağıt üzerinde kalmayacak ve yarışmanın eserleri aynı anlayışla hayata geçirilecektir..." bilgisini verdi. 

7 İklim 7 Bölge Yarışması Ödül Töreni Takvimi

-Etkinlik Adı: 7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari Kentsel Tasarım Fikir Yarışması
- Etkinliği Düzenleyen: Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı
- Etkinliğin Teması: Mahalle
- Etkinlik Tarihi: 19 Ekim 2017
- Etkinliği Gerçekleştirileceği Yer: T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı İstanbul Hizmet Binası /Halkalı Atakent Mahallesi 221. Sok. No:5  (Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi karşısı) Halkalı - Küçükçekmece /