8 saatlik yol 3.6 milyar yatırımla 4 saate düşecek

Halen Antalya ile Mersin arasındaki 8 saatlik kara yolu ulaşımını 4 saate düşürecek Akdeniz Sahil Yolu projesi toplamda 3 milyar 600 milyona mal olacak

8 saatlik yol 3.6 milyar yatırımla 4 saate düşecek

Akdeniz Sahil Yolu projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. İlk etapta, iki sınır şehir arasındaki en yüksek ulaşım süresine sahip olan Antalya ve Mersin arasındaki yolu  4 saate indirmeyi hedefleyen projenin 3 milyar 600 milyon TL'ye mal olması bekleniyor. Çok sayıda viyadük ve tünel ile desteklenen projenin Mersin turizmine de önemli bir katkı sunması bekleniyor. Bugün iki kent arasında 8 saat olan ulaşım süresinin yarı yarıya indirecek proje, aynı zamanda sürücülerin zorlu virajlardan kurtulmasına ve daha güvenli bir yolculuk yapmalarına da olanak tanıyacak. 

8 saatlik yol 3 milyar 600 milyon TL'lik yatırımla 4 saate düşecek

Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Sahil Yolu projesi ile ilgili son bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Mersin genelinde yapımı devam etmekte olan 34 adet yol projesinin toplam yatırım değerinin 5.2 milyar TL seviyesine ulaştığını, bu projeler içinde en önemlisi olarak gösterilen Akdeniz Sahil yolu projesinin ise 193 kilometrelik bölümünün hizmete açıldığını belirten Ali İhsan Su: "Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nin toplam uzunluğu 227 kilometre... Bugün bunun 193 kilometresi hizmete açıldı. Proje tamamlandığında 8 saate geçilen Antalya-Mersin arası mesafe 4 saate düşecek..." ifadelerini kullandı. Akdeniz Sahil Yolu projesi ile birlikte Mersin turizminin önemli bir ivme kazanacağını ve şehrin kalkınmasında önemli bir adım atılmış olacağını da dile getiren Su: "Proje toplamda 3 milyar 600 milyon TL'ye mal olacak." şeklinde konuştu. 

8 saatlik yol 3.6 milyar yatırımla 4 saate düşecek

Tüneller ve viyadüklerle desteklenecek

Ali İhsan Su, Akdeniz Sahil Yolu projesinin 193 kilometresinin bölünmüş yol şeklinde ve bitümlü sıcak karışım yapılmak suretiyle hizmete açıldığını, projenin güzergahı üzerinde 27 tünel ve 19 adet viyadüğü de kapsadığını belirterek: "Söz konusu tünellerden 10 adedi tamamlandı. 9 tanesi zaten hizmete açılmıştı. Son biten tünelimizi de yakında hizmete açacağız. Viyadüklerden ise iki adedi tamamen bitti. Bunlardan biri tamamen bitti, diğerini de en kısa sürede hizmete açacağız..." dedi. Karayolları 5. Bölge Büdürlüğü'nün Mersin kenti bünyesinde ihalesini gerçekleştirdiği ve çalışmaları sürmekte olan toplam 34 adet projesi bulunduğuna da dikkat çeken Vali Su: "Halen inşaatları devam eden 34 yol ile birlikte Mersin, başta Antalya olmak üzere Karaman ve Adana gibi kentlere çok daha uygun koşullarda bağlanacak. Yapımı sürmekte olan bu 34 proje ve ihale aşamasındaki iki projenin toplam değeri 5 milyar 272 milyon TL seviyesindedir..." dedi. 

Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nde son durum

- Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nde üç tünelden ikisinin açma işlemi nihayetlendi. Bu tünellerde teknik çalışmalar sürüyor. Son tünelde ise 800 metrelik mesafe tamamlandı. Söz konusu üç tünel de 2018 yılı için de kullanıma açılacak.
- Tüneller ve viyadüklerle birlikte yolculara ve sürücülere zor anlar yaşatan virajlardan kurtulunmuş olacak. Yeni otoyol projesine Mersin yönünden gelen bir sürücü Çeşmeli Otobanı üzerinden porjeye dahil olacak. 
- Akdeniz Sahil yolu tüm etaplarıyla tamamlandığında bugün 8 saatte alınan yol 4 saate düşmüş olacak. 
- Akdeniz sahil yolunun toplam yatırım bedeli ise 3 milyar 600 milyon TL seviyesinde olacak.