87 bin 2B başvurusu yapıldı

Milli Emlak Otomasyon Projesi kayıtlarına göre, ülke genelinde 87 bini aşkın 2B başvurusu yapıldı. Başvuru sayısında ise Antalya 1.sırada

87 bin 2B başvurusu yapıldı

26 Temmuz 2012

Kamuoyunda “2B Yasası” olarak bilinen Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun’un yürürlüğe girmesinin ardından 2B kullanıcıları da başvurularını yapmaya başladı.
Milliyet’in haberine göre, başvuruları değerlendiren Balıkesir Defterdar Vekili Yakup Yıldırım, yüzölçümü büyüklüğü bakımından en fazla taşınmaza sahip olan Balıkesir’de toplamda 51 bin 621 taşınmazın bulunduğunu söyledi.
Kullanıcısı bulunan taşınmazın ise 41 bin 288 olduğunu dile getiren Yıldırım, “41 bin 288 taşınmazı, 2B kapsamında satışa konu yapıyoruz. Bu taşınmazın kullanıcı verileri, tapu kütüğüne işlenmiş durumda. Başvuru rakamımız ise 12 bin 388 olarak gerçekleşti. Yasa henüz üç ayını doldurmadığı halde yüzde 30’u yakaladık” dedi.
Yıldırım, Balıkesir’deki satışa konu arazilerin toplam büyüklüğünün 38 bin hektar olduğunu ifade ederek, son başvuru tarihi olan 30 Ekim’e kadar müracaatlarda yüzde 80’i yakalamayı hedeflediklerini bildirdi.
Türkiye genelinde ise toplam başvurunun 87 bini geçtiğini vurgulayan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: “Girilen kayıtlara göre, başvuru sayısında Antalya ilk sırada. Bu ili İstanbul, Muğla ve Balıkesir izliyor. Antalya ve İstanbul, başvuru sayılarında 20 bini geçmiş durumda. Toplam yapılan başvurunun yüzde 76’sı, ilk sırayı alan 4 ilde gerçekleştirildi. Mersin, İstanbul ve Muğla gibi illerin, ticaret potansiyeli olan tercih edilebilir yerleri vardır fakat Balıkesir çok farklı. Taşınmazların 20 bine yakını Dursunbey’de bulunuyor. Türkiye genelinde de başvuru oranı yüzde 25-35 aralığında gerçekleşti.”
Yıldırım, 2B’nin ağırlık olarak 7-8 ilin çevresinde döndüğünü ifade ederek, Antalya, İstanbul, Muğla, Balıkesir, Mersin, Samsun ve Sakarya’daki taşınmazların tamamına başvuru alınması durumunda yüzde 90 oranının yakalanabileceğini söyledi.

‘Mirasçılar bir araya gelemiyor’
Vatandaşların kanunun kendilerine tanıdığı hakları tam anlamıyla bilmediğini belirten Yıldırım, “Doğru hareket etmek için bizlere ulaşsınlar, ilgili personeli yönlendireceğiz” dedi. Vatandaşların taşınmazlarına sahip çıktıklarını aktaran Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: “Yaptığımız görüşmelere göre başvurular artarak sürecek. Önümüzdeki engel, mirasçılara ait taşınmazlardır. Mirasçılar bir araya gelemiyorlar bu yüzden başvuru yapamıyorlar. Her başvuru yapan kişiye, doğru bilgileri aktarıp, müracaatını değerlendireceğiz.”

‘Hizmeti ayaklarına kadar götürdük’
2B konusunda gerçeği yansıtmayan haberler yapıldığını ve vatandaşların kafasının karıştığını dile getiren Yıldırım, “Balıkesir’deki taşınmazların rayiç bedeli 280 milyon lirayı buluyor. Henüz açıklanmadı. Satış bedelini ilgilisine daha sonra sunacağız” dedi. Ödeme şekline göre bedellerde değişiklik olacağını vurgulayan Yıldırım, “Peşin öderse yüzde 20 iskonto, yüzde 50’sini peşin öderse yüzde 10 iskonto imkânı olacak” diye ekledi. Yıldırım, “70 taşınmaz kullanıcısı olan bir köyde halk, toplanıp ‘Benim başvurumu köyde alın’ derse gidiyoruz. 30 köye gittik ve toplamda 1392 başvuruyu yerinde aldık.  Hizmeti ayaklarına götürdük” dedi.

 

Firma Bilgisi: Su Yapı