AB'den yakıt tüketimine müdahale

AB, Avrupa'nın dev ekonomilerinin sera gazı taahhütlerine uymaması nedeniyle harekete geçti. Birlik,sera gazını 2030'a kadar yüzde 40 oranında azaltmayı hedefliyor

AB'den yakıt tüketimine müdahale

21 Haziran 2014/Emlakwebtv
Avrupa'nın güçlü ekonomilerinin sera gazını azaltma taahhütlerine uymayarak, enerji ihtiyacının karşılanmasında ucuz kömür kullanmayı sürdürmesi AB'yi harekete geçirdi. AB, sera gazı emisyonunun 2030 yılına kadar yüzde 40 oranında azaltmayı hedefleyen anlaşmanın çalışmalarını Ekim 2014'e kadar tamamlamayı planlıyor. Anlaşma 1997 Kyoto İklim Anlaşması'ndan bu yana küresel ısınma ile mücadeledeki en etkin düzenleme olacak.

AB özellikle Almanya ve İngiltere gibi dev ekonomilerin sera gazını azaltma taahhütlerine yerine getirmemesi nedeniyle harekete geçti. Petrol Şirketi BP Plc istatistikleri, Almanya'da yakıt tüketiminin dört yıl içerisinde yüzde 13 oranında, İngiltere'de ise  beş kat yükselme yaşandığını gösteriyor. Almanya'nın 1990 yılından 2030 yılına kadar sera gazını yüzde 55 oranında azaltma taahhüdünün yarısından çok daha azını gerçekleştirdiğini hatırlatan Avrupa Çevre Ajansı rakamları üzerine harekete geçen ABD; Ekim ayına kapsamlı bir düzenleme yetiştirmeye girişti.

Birlik, anlaşma ile birlikte 2030 yılına kadar sera gazı kullanımını yüzde 40 oranına çekmeyi hedefliyor. Bu, 1997 Kyoto İklim Anlaşması'nda bu yana, küresel ısınma ile mücadelede en önemli düzenleme anlamına geliyor. Anlaşma, Polonya'nın da içinde yer aldığı ve enerji ihtiyacının yüzde 80'inden fazlasına kömüre dayalı olarak gerçekleştiren dar gelirli ülkelerin yakıt politikalarını da önemli oranda etkileycek.