AB ve Euro Bölgesi'nde inşaat üretimi azalıyor

Avrupa İstatistik Ofisi verileri, inşaat üretiminde yıllık bazda Euro bölgesinde yüzde 2.7, AB'de ise yüzde 1.3 azalma yaşandığını açıkladı

AB ve Euro Bölgesi'nde inşaat üretimi azalıyor

Avrupa İstatistik Ofisi'nin, AB ve Euro Bölgelerini baz alan inşaat üretimi verileri son bir yıl içerisinde, sırasıyla yüzde 2.7 ve yüzde 1.3'lük azalmaya dikkat çekti. Bu düşüş,  Mart ayında, bir önceki aya göre  AB'de yüzde 1.5, Euro bölgesi'nde ise  yüzde 0.8 oranındaki artışa rağmen yaşandı.Euro Bölggesi'nde inşaat üretimi sektöründe yaşanan azalış, yüzde 4'lük inşaat yapımı kategorisinden kaynaklandı. İNşaat mühendisliği kategorisinde ise yüzde 25. oranında artış kaydedildi. AB Bölgesi'nde ise gerilemenin ana unsuru olan inşaat yapımında yüzde 2.7 düşüşe rağmen, inşaat mühendisliğinde yüzde 4.7 artış kaydedildi. 

Son bir sene içerisinde en hızlı düşüşü, İspanya, Fransa ve Slovenya'da gerçekleşti. 

Euro ve AB Bölgelerine özel inşaat üretim
Avrupa İstatistik Ofisi tarafından yayınlanan rapor, 2015 yılının Mart ayında, Şubat ayına göre mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat üretimini açıkladı. 19 üyeli Euro bölgesinde yaşanan yüzde 0.8'lik artış, 28 üyeli AB bölgesinde daha yüksek bir seyir izleyerek yüzde 1.5 oranında gerçekleşti.Üretim, Şubat ayında yüzde 1.6, AB'de ise yüzde 0.8 oranında azalmıştı. 

İnşaat üretimi ve ülkeler
Mart ayında yaşanan artışta Macaristan, Romanya ve İngiltere'de gerçekleştirilen inşaat üretimleri etkili oldu. 


 

Firma Bilgisi: E Inşaat