ABD Konut başlangıçları beklentilerin üstüne çıktı

ABD konut piyasasında Haziran 2016 konut başlangıçları beklentilerin üstüne çıktı

ABD Konut başlangıçları beklentilerin üstüne çıktı

Amerika Birleşik Devletleri'nde Haziran 2016 dönemine ait konut başlangıçları açıklandı. Ticaret Bakanlığı verilerine göre, başlangıçlar tahminların üzerinde artış gösterdi

ABD'de konut başlangıçları: Haziran 2016
Konut başlangıçları ABD'de beklentilerin üzerinde artış gösterdi. ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre konut başlangıçlarındaki artış yüzde 4.8 düzeyinde gerçekleşti ve 1.19 milyon düzeyine ulaştı.

ABD İnşaat sektörü yavaş da olsa toparlanıyor
Verileri değerlendiren ülkenin önde gelen ekonomislerinden David Berson da, inşyaat sektörünün yavaş da olsa toparlanma eğilimi taşıdığını, gelecek aylardaki talebin de yükselebileceğini vurguladı. Berson: "Veriler öncesinde konut piyasasındaki iyileşme yavaştı. İstihdam piyasası sıkılaşırken ücretlerin arttığı ve yıl boyunca da konut sektörünün güçleneceğini göreceğiz..." ifadelerini kullandı. 

Şubat ayından bugüne en büyük artış
Şubat 2016 döneminden günümüze en büyük artış olarak kaydedilen gelişme uzmanların beklentilerinin de üstüne çıkan yönüyle dikkat çekti. Bloomberg tarafından yapılan ankete katılan uzmanların beklentisi yüzde 0.2'lik bir artış yönündeydi. 

İnşaat izinlerinde artış
Yine Ticaret Bakanlığı verilerine göre bu dönemde inşaat izinlerindeki artış da beklentiyi geçti. Yüzde 1.2'lik beklentiye karşılık inşaat izinlerindeki artış yüzde 1.5 düzeyinde oldu ve 1.15 milyon adede ulaştı.