ABD konut başlangıçlarında beklenenin üzerinde düşüş

ABD'de konut başlangıçları 2015 yılının son ayında beklentilerin üzerinde kayıp yaşadı. Uzmanlar, yüzde 2.5 düzeyindeki düşüşü "sektörün ivme yitimi" olarak yorumladı

ABD konut başlangıçlarında beklenenin üzerinde düşüş

Amerika Birleşik Devletleri konut piyasası, Aralık 2015 dönemindeki sapma ile küçük çaplı bir şoka uğradı. Bu dönemde konut başlangıçları düşüş beklentilerinin aştı ve yüzde 2.5 düzeyine ulaştı. Bu düşüşü değerlendiren uzmanlar, 2016'ya girerken sektörün ivme kaybettiğini vurguladı. 

Düşüş, beklentilerin üzerinde
ABD'li konut uzmanları, Kasım 2015 döneminde yüzde 10'un üzerinde artan konut başlangıç verilerine ilişkin tahminlerinde yanıldı. Bu dönemde uzmanların yüzde 2.3'lük tahminin üzerinde bir düşüş kaydedildi ABD Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanana verilere göre konut başlangıçları, yüzde 2.5 düzeyindeki düşüşle 1 milyon 149 bin  düzeyine ulaştı. 

2015'in tamamına ilişkin konut başlangıçlarındaki artış ise yüzde 10.8artış ile 1.11 milyona ulaştı ve 2007 yılından günümüze en başarılı performansını sergiledi. 

İnşaat izinlerinde yüzde 3.9'luk düşüş
ABD Ticaret Bakanlığı ayrıca, inşaat izin istatistiklerinde de Aralık ayında yüzde 3.9'luk bir azalma kaydetti. Bu kalemdeki gerileme 1 milyon 232 bin düzeyine ulaştı ve beklentilerin üzerinde kaldı. Reuters anketine göre yeni konut inşaat ve ruhsat sayısının 1 milyon 200 bin düzeyinde gerçekleşmesi beklenmekteydi