ABD konut fiyatları ve yatırımcıya tanınan haklar

Konut piyasasındaki işlem hacmi, yabancı konut geliştiricilerinin gözünün Türkiye'ye dönmesine neden oldu. ABD'li gayrimenkul devi Lennar International, Türk yatırımcısına konut fiyatları ve konut alıcısına tanınan haklar konusunda bir seminer verdi

ABD konut fiyatları ve yatırımcıya tanınan haklar

Türkiye konut piyasasındaki dev işlem hacmi uluslararası konut geliştiricilerinin dikkatini çekti. Ülkedeki potansiyel alıcılara yönelik tanıtım kampanyalarına hız veren firmalar Avrupa ve ABD başta olmak üzere konut fiyatları ve yatırımcıya tanınan sosyal haklar konusunda bilgiler vermeye başladı.

Lennar International'dan çağrı: ABD'den ev alın
Bu eğilimin son dönemdeki en önemli ismi ABD'nin dev konut geliştiricilerinden biri olan Lennar International... Projebeyaz ortaklığıyla Türkiye ve Ortadoğu pazarına giriş yapan firma, geçtiğimiz günlerd Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneği ile bir araya geldi ve Türk konut alıcısını ABD'ye yatırım yapmaya davet etti.

ABD'den dev kira geliri potansiyeli
Lennar International CEO'su Chris Marlin tarafından yapılan sunumda ABD'nin 18 eyaletinde Türk yatırımcısını bekleyen fırsatlara dikkat çekildi.  Miami, Orlandı, Los Angeler, Dallas ve New York olmak üzere 60'ın üzerinde şehir ve eyalette yer alan projelerin Türk yatırımcısı için fırsat niteliği taşıdığını söyleyen Marlin:

"Ortalama 300 ile 500 bin dolara aldığınız evi kiraya verdiğinizde, yıllık getirisi  40 bin ile 60 bin dolar arasında. Ayrıca ABD'de 500 bin dolar EB5 yatırımı yapılması halinde ABD vatandaşı da olunabiliyor" dedi.

ABD konut fiyatları ve yatırımcıya tanınan haklar

ABD'de konut fiyatları
-Manhattan: Bölgede lüks daire fiyatları 1.000.000 dolardan aşlıyor. Bu dairenin aylık getirisi 6 bin dolar.
- Miami: Bölgede lüks bir villaya sahip olmak için en az 1.000.000 TL'yi gözden çıkarmak gerekiyor. 3+1 ve 150 metrekarelik bir dairenin bedeli ise 180 bin dolar. Bu evin yıllık kira getirisi ise 18.000 dolar düzeyinde. Bölgede evlerin metrekarise 1.500 dolardan başlıyor. Bu fiyat şehir merkezinde 10.000 dolara kadar çıkabiliyor. 
- Los Angeles; 3+1 konutlar 400.000 dolardan başlıyor
- Orlando: Florida eyaletinin büyük kentlerinden biri olan Orlando'da ortalama ev fiyatları 250.000 dolar düzeyinde