ABD'de ikinci el konut satışları zirve yaptı

ABD konut piyasasında 2. el konut satış kalemi, Haziran 2016'da yüzde 1.1 oranında artış gösterdi ve 5.57 milyon adede ulaştı

ABD'de ikinci el konut satışları zirve yaptı

Amerika Birleşik Devletleri konut piyasasına ilişkin Haziran 2016 verileri kamuoyu ile paylaşıldı. Açıklanan veriler içinde en dikkat çekeni, ikinci el konut satışındaki yüzde 1.1'lik artış oldu. Bu dönemde gerçekleşen ikinci el konut satışı 5.57 milyon adet düzeyine kadar çıktı.

Ortalama konut fiyatlarında kayda değer yükseliş
Konut satışlarının, 2007 yılının Şubat ayından bu yana en yüksek düzeyine çıktığı ABD'de ortalama satış fiyatlarında ise, 2015 yılının Haziran ayına kıyasla yüzde 4.8'lik tırmanma kaydedildi. Buna göre, fiyatlar 247 bin 700 dolara yükseldi.

Konut alımı iştahı yüksek
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan National Association of Realtors Şef Ekonomisti Lawrence Yun, satışlardaki artışın ekonomi için olumlu bir gelişme olduğunu belirterek: "Talep ve temel göstergeler hala çok güçlü. İstihdamdaki sürdürülebilir artış ve mortgage oranları ise konut alım iştahını artırıyor..." şeklinde konuştu

Kanada'da yeni konut inşaat yatırımları artıyor
ABD'de bunlar yaşanırken, inşaat sektörünü yakından ilgilendiren bir diğer istatistik de Kanada'dan geldi. Statistics Canada tarafından yapılan açıklamada, yeni konut inşaatına yönelik yatırımlar Mayıs ayı itibarıyla, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 5 oranında artış kaydetti ve 4.2 milyar dolara yükseldi. Bu artış özellikle apartman ve apartman katı inşaatına yapılan harcamaların yıllık bazda yüzde 17.2'lik artış ile 1.5 milyar dolara ulaşmasında kaynaklandı. Diğer taraftan müstakil konut inşaatına yapılan yatırımlar ise geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2.6 geriledi ve 2 milyar dolar oldu.