ABD'de konut satışları dibe vurdu

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, Eylül 2015 dönemine ait konut satış verilerini açıkladı. Verilere göre ABD'de konut satışları son 10 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti

ABD'de konut satışları dibe vurdu

Amerika Birleşik Devletleri'nde Eylül 2015 dönemine ait konut satış verileri, son 10 ayın en düşük seviyesini gösterdi. ABD Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan veriler, sektörde 2015 yılında yaşanan istikrarlı iyileşme trendinin de bozulduğunu ortaya koydu. 

ABD'de konut satışları dibe vurdu
ABD Ticaret Bakanlığı verileri Eylül 2015 dönemine ait "yeni konut satış" verilerini açıkladı. 2014 yılının Kasım ayından bu yana en düşük seviyeye gerilendiğini gösteren Konut Satış Verileri, Eylül 2015 döneminde ABD'de yüzde 11.5 oranında gerileme yaşandığını gösterdi. Bu dönemde satılan konut sayısı ise 468 bin olarak gerçekleşti.Söz konusu satış verileri, ekonomistlerin 508 ila 580 bin aralığındaki konut satışının çok altında kaldı. 

ABD'de konut sektörüne destek girişimi
ABD'de yaşanan bu gerileme karşısında, olası bir kriz olasılığının konut piyasasında ek bir iyileşmeye ihtiyaç duyduğu belirtiliyor. 9 yıldan beri ilk kez FED yöneticileri faiz artışına gitmeye hazırlanırken, sektörün sağlıklı işleyip işlemediğine yönelik de açıklamalarda bulunacak. 

TÜİK tarafından açıklanan Eylül 2015 dönemine ait Konut Satış verileri de 2014 Temmuz ayından bugüne en düşük düzeyi işaret etmişti. ABD'deki verilerle paralel olarak Türkiye'de yaşanan düşüş, olası bir global konut krizi konusundaki şüphelerin de artmasına vesile oldu.