ABD'den çelik üreticilerine damping vergisi şoku

ABD Ticaret Bakanlığı, Türk çelik sektörü aleyhine aldığı yeni bir kararla, Türkiye'ye uygulanacak anti damping oranını 6.66 ve 22,95 olarak belirledi. Telafi edici vergi oranı ise 1.31 ila 152.20 arasında değişecek

ABD'den çelik üreticilerine damping vergisi şoku

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, çelik ihracatında aldığı iç üreticiyi koruyucu tedbirlerle Türk çelik ihracatına darbe vurmayı sürdürüyor. 16 Ekim 2014 tarihinde Türkiye ve Güney Kore menşeili hat boru ithalatına karşı anti-damping ve telafi edici vergi soruşturması açan ABD Ticaret Bakanlığı'na şikayette bulunan yerli üretilciler hedefine ulaştı. 6 Ekim 2015 tarihinde nihai kararını açıklayan ABD Ticaret Bakanlığı, Türkiye'ye uygulanacak anti damping oranını 6.66-22.95 aralığında, telafi edici vergi oranını ise 1.31-152.20 arasında belirledi.

Namık Ekinci: "ABD'nin koruma refleksi..."
ABD Ticaret Bakanlığı'nın soruşturmalar sırasında gösterdiği taraflı tutumu ve ABD'li üreticilerin kârlarda yaşanan daralmayla birlikte ihracatçı durumdaki Türk firmalarını suçlamaya girişmelerini eleştiren Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, ABD Ticaret Bakanlığı'nın da soruşturmanın altındaki sebebi araştırma gereksinimi duymadığını söyledi. Ekinci, Yerli üreticilerin baskıları doğrultusunda yanlı bir tutum sergileyen ABD Ticaret Bakanlığı'nın, ABD iç piyasasının ithal çelikten dolayı zarara uğramadığını vurgulayarak:

"Gerçekleri dile getirmeyen ABD’li üreticiler sürekli olarak Türk çelik üreticilerini suçluyor. Bu kararla birlikte ABD Türkiye’den ithal ettiği her türlü çelik boru mamulüne bir önlem uyguluyor olacak. Politik ve ekonomik müttefikimiz olarak gördüğümüz, 2014’de 4.3 milyar dolar ticaret açığı verdiğimiz ABD’nin bu yanlı tutumu endişe verici”  şeklinde konuştu. 

ABD Çelik sektörüne zarar vermiyoruz
ABD'li üreticilerin yalnızca kâr marjlarını artırma kaygısıyla dampingsiz ve teşviksiz, adil fiyatla yapılan ithalatı engellediğini belirten Ekinci, Türk çelik sektörünün ABD çelik sektörüne herhangi bir zarar vermediğini, Uluslararası Ticaret Komisyonu'nun da konuyu araştırmayı sürdürdüğünü açıkladı. 

Uluslararası Ticaret Komisyonu soruşturması sürüyor
ABD Ticaret Bakanlığı'nın yerli üreticiyi korumaya yönelik bu girişimleri karşısında da Uluslararası Ticaret Komisyonu nezdindeki soruşturmalara devam ediliyor. Komisyon şayet, iç piyasanın herhangi bir zarara uğramadığı yönünde karar alırsa, vergiler yürürlüğe girmeyecek.