AB'den Akkuyu Santrali'ne "deprem hattı" uyarısı

Yarın oylamaya sunulacak 2014 AB ilerleme Raporu'nda Akkuyu Nükleer Santrali'nin aktif fay hattı üzerinde bulunduğu ve projenin durdurulması gerektiği uyarısı yer alıyor.

AB'den Akkuyu Santrali'ne

2014 yılı AB İlerleme Raporu'nun bugün yapılan görüşmeler sonrasında yarın oylanması bekleniyor. Taslak raporda Türkiye ile ilgili en dikkat çekici detayı ise Akkuyu Nükleer Santrali oluşturuyor.

Akkuyu Nükleer Santrali Aktif Fay hattı üzerinde
Mersin Akkuyu beldesinde yapımına başlanan ve zaman zaman sert protestolara sahne olan Nükleer Santral ile ilgili çekincelerini açıklayan Avrupa Birliği, Mersin'in aktif bir fay hattı üzerinde bulunduğuna dikkat çekti. AB İlerleme Raporu taslak planında, ortaya çıkabilecek herhangi bir problemde zararın yalnızca Türkiye'ye değil, komşu ülkelere de dokunacağı vurgulanarak: "ESPOO enerji sözleşmesi gereği çevre ülkelerin bildirilmesi zorunludur..." ifadelerine yer verildi. 

AB'den Soma ve Ermenek'te "ne oldu?" sorusu
Taslak raporda, Mersin Nükleer santralinin yanı sıra Soma ve Ermenek'te yaşanan maden facialarının soruşturulmasına ilişkin sorunlar da yer aldı. Türkiye'yi mevcut çalışma ve iş koşullarını iyileştirmeye davet eden AB raporunda şu ifadelere yer verildi: "İş güvenliklerinin ve sendikal üyeliklerin kolaylaştırılması gerekir. Grev hakları AB ve Uluslararası standartlara getirilmelidir. Maden endüstrisi ve inşaat gibi zor alanlarda çalışanların iş yüzünden kaynaklanan ölümleri ise şeffaf biçimde soruşturulmalıdır..." 

Türkiye demokrasi imtihanından geçemedi
AB raporunda ayrıca gazetecilere uygulanan baskılar, polis gözaltı ve tutuklama uygulamaları da eleştirildi.