Açılış tarihi değişti mi? 3. Köprü’de neler oluyor?

İstanbul’un 3. Köprüsü’nde inşaat ne aşamada? Köprü ne zaman açılacak?

Açılış tarihi değişti mi? 3. Köprü’de neler oluyor?

İstanbul Boğazı’na yapılan 3. Köprü inşaatında hangi aşamaya gelindi? Köprü planlandığı gibi 29 Ekim’de açılacak mı? İşte yanıtı.

Yavuz Sultan Selim ya da diğer adıyla 3. Köprü’de inşaat çalışmaları aksamadan devam ediyor. Işıklandırmanın tamamlandığı projede, köprüyü taşıyacak iki sistemden biri olan eğik askı halatlarının montaj işlemleri ise sürüyor.

3. Köprü ne zaman açılacak?

3. Köprü açılış tarihinde ise herhangi bir değişiklik yok. Köprü planlandığı üzere 29 Ekim 2015 tarihinde düzenlenecek törenle İstanbulluların hizmetine sunulacak. Böylece köprü, Cumhuriyet ilanının 92. yıldönümünde açılmış olacak.

3. Köprü güzergahı

İstanbul Boğazı’nın Avrupa yakasındaki Sarıyer’in Garipçe Köyü ile Anadolu yakasındaki Beykoz’un Poyraköy’ü arasında yükselen 3. Köprü tamamlandığında 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, 320 metreyi aşan kule yüksekliği ile de dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü ünvanlarına sahip olacak. Köprü ayrıca üzerinde raylı sistem bulunan dünyanın en uzun asma köprüsü de olacak.

3. Köprü fiyatı

3. Köprü’den geçecek otomobiller yaklaşık olarak 3 dolar geçiş ücreti ödeyecek. Otoyolu kullanacak otomobiller ve diğer araçlar ise geçiş ücreti olarak kilometre başına 0.08 dolar ödeme yapacak.