Adalara giden vergi ödeyecek

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, kış nüfusuna göre bütçeden pay alan Adalar'ı ziyaret eden turistlerden hizmet bedeli alınmasını öneren yasa teklifini TBMM'ye sundu

Adalara giden vergi ödeyecek

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Mahmut Tanal, Adalara giriş yapacak turistlerden vergi alınmasını düzenleyen kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sundu. Tanal tarafından sunulan teklif, Büyükada, Heybeli, Burgaz, Kınalı ve Sedef gibi İstanbul adalarının yanı sıra, Ege Denizi'nde yer alan Gökçeada ve Bozcaadayı da kapsıyor.

Türkiye'nin kıymetleri: Adalar ücretli olacak
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, sunduğu kanun teklifinde, Türkiye ve dünya kültür, tarih ve doğal değerleri açısından önem taşıyan, İstanbul Prens Adaları ve Çanakkale açıklarındaki Gökçeada ve Bozcaada'yı ziyaret edenlerden hizmet bedeli alınmasını önerdi. Bu Belediyelere, kış nüfusu doğrultusunda bütçelerden pay verildiğini ancak bu miktarın yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan bu beldelerin ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldığını söyleyen Tanal, ziyaretçilerden hizmet bedeli alınması teklifinde bulundu.

Belediye bütçelerine destek talebi
Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre, kanun teklifinde ayrıca, Adaların yer aldığı ilçe belediyelerine de Büyükşehir Belediyesi tarafından destek sunulmasını kapsıyor. Bu desteğin ise, ilçede bir yıl önce gerçekleşmiş bütçe geliri toplam tutarının yüzde 50'si oranında gerçekleşmesi öneriliyor.