Adalet Sarayı inşaatı davalık

Dünyanın en büyük adliye sarayı olarak bilinen Kartal-İstanbul Adalet Sarayı inşaatının yapımında noksan imalata göz yumdukları iddia edilen 7 kişi hakkında açılan davada çok sayıda eksik iş tespit edildi

Adalet Sarayı inşaatı davalık

Dünyanın en büyük adliye sarayı olarak bilinen Kartal-İstanbul Adalet Sarayı inşaatının yapımında noksan imalata göz yumdukları iddia edilen 7 kişi hakkında açılan davada çok sayıda eksik iş tespit edildi. Araştırmalarını sürdüren bilirkişi heyeti, peyzaj ve mimari, mekanik, elektrik tesisatı gibi çok sayıda kategoride tamamlanmamış çok sayıda iş olduğunu saptadı.

Kartal hayata geçirilen İstanbul Adalet Sarayı inşaatını tam anlamıyla bitirmeden teslim eden ve kusurlu ve noksanlı imalatlara göz yumdukları gerekçesiyle 7 kişi hakkında açılan dava sürüyor. Radikal'den Aziz Özen'in haberine göre, araştırmalarını sürdüren bilirkişi heyeti, başta peyzaj ve mimari, mekanik ve elektronik tesisat olmak üzere çok sayıda kategoride tamamlanmamış pek çok iş olduğunu saptadı.

Anadolu Adalet Sarayı inşaat davası sürüyor

239 bölgede inceleme yapıldı
Konuyla ilgili raporu 39 sayfadan oluşan blirkişi raporu, yaklaşık 3 yıldır faaliyetlerini sürdürmekte olan Adliye inşaatını mercek altına aldı. Bilirkişi raporu peyzaj ve mimari açıdan 82, mekanik açıdan 94, elektrik tesisatı açısından 57 kalemde işlerin tamamlanmadığını saptadı. Bilirkişi raporuna göre ayrıca X-ray, metal kapı ve el dedektörü yönünden de 8 kalemin eksik olduğunu saptarken, yagın sistemlirin çalışmadığı ve yangın algılama sistemi ile entegrasyonun da yapılamadığını ifade etti.

Eksikler adliye tarafından tamamlanıyor
Raporunda yüklenici firmanın yapım işlerini belli bir noktaya kadar bitirdiği, ancak adliyeye taşınmanın başladığı tarihten itibaren elindeki malzemeleri adliye teknik servisine teslim ederek sahayı tek ettiğini belirten bilirkişi, yarım kalan işlerin adliye teknik ekibi tarafından tamamlanmaya çalışıldığını kaydetti.

7 yıla kadar hapis isteniyor
Yüklenici firmanın işleri tamamlamaması vesilesiyle açılan davada yargılanan 7 kişi hakkında 'edimin iasına fesat karıştırm' suçundan 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Mahkemenin ihbarı üzerine aynı suçlamayla, yüklenici firmanın ortakları ve yüklenici firma hissedarlığı ve müdürlüğünü yapan kişinin de davaya ortak olduğu açıklandı.