Adana Belediyesi, Ceyhan depremini unutmadı

27 Haziran 1998 tarihinde Adana-Ceyhan'da meydana gelen depremin ve 145 kişinin hayatına mal olan depremin üzerinden 17 yıl geçti. Adana Büyükşehir Belediyesi, depremin yıl dönümünde bir açıklama yaparak, deprem çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü açıklad

Adana Belediyesi, Ceyhan depremini unutmadı

"27 Haziran 1998 tarihinde meydana gelen Adana-Ceyhan'da depreminin 17. yıl dönümü vesilesiyle bir açıklama yapan Adana Büyükşehir Belediyesi, deprem riskini azaltma çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü belirtti. Belediye'nin çalışmaları arasında Afet Risk Yönetimi Şube Müdürlüğü'nün kuruluşu da yer alıyor. 

145 kişi öldü, 802 konut yıkıldı
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 27 Haziran 1998 yılında meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki Adana-Ceyhan depreminin 59'u Adana'da, 86'sı ise Ceyhan'da olmak üzere toplam 145 kişinin canına mal olduğunu ve 802 konutun yıkıldığını hatırlattı. Sözlü: 

"Ayrıca 10 bin 232’si yıkık-ağır derecede olmak üzere toplam 82 bin 552 bina hasar gördü. 17 yıl önce yaşanan Adana-Ceyhan depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diliyorum” dedi.

Adana'da yıkılan binalar mühendislik hizmeti de görmüştü
Açıklamasında Ceyhan ilçesinde yıkılan binaların yeni ve mühendislik hizmeti görmüş niteliğe sahip olduğunu, bu durumun da bilimsel çalışmalara uyulmadan ve zemin koşulları dikkate alınmadn gerçekleştirilen imar yönetimi çalışmalarından kaynaklandığını belirtti. Sözlü:

" Adana’da afet risk yönetimi çalışmalarının üzerinde ciddiyetle durulmasını çok daha önemli hale getirmiştir. Bu nedenle olası bir depremde, Adana’da aynı kayıpların yaşanmaması için acil durum planları ve tatbikatları kadar risk azaltma uygulamalarının da hayata geçirilmesi gerekmektedir. Kentte risk azaltma etkinliklerini (sakınım) gerçekleştirmek ve olası afet kayıplarını azaltarak güvenli kentsel çevreler elde etmek amacı ile bünyemizde, 2014 yılında Afet Risk Yönetimi Şube Müdürlüğü’nü kurduk diye konuştu.

Sözlü, risk azaltma giderlerinin bir maliyet olarak görülmesini de eleştirerek: "Bu giderler maliyet değil, yatırımdır..." dedi.