AFAD: Deprem 7 şiddetindeydi

AFAD tarafından yapılan yazılı açıklamada depremin büyüklüğü Mw=6.5, şiddeti 7 ve derinliği 11.21 km olarak tanımlandı

AFAD: Deprem 7 şiddetindeydi

24 Mayıs 2014/Emlakwebtv
AFAD(Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı), Türkiye Deprem Veri Merkezi'nden alınan verilere göre saat 12.25'te başlayan depremin şiddetini 7 olarak duyurdu. AFAD tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle: 

"Türkiye Deprem Veri Merkezi'nden alınan verilere göre saat 12.25' de meydana gelen, merkez üssü Ege Denizi Çanakkale'nin 90 km. açıkları olan depremin büyüklüğü Mw=6.5, şiddeti 7 ve derinliği 11.21 km. olarak gerçekleşmiştir. 

Depreme en yakın yerleşim yeri Çanakkale'nin Gökçeada İlçesi Uğurlu Köyü'dür ve merkez üsse uzaklığı 34.71. km. dir.

Başta İstanbul olmak üzere Ege ve Marmara bölgelerinin büyük bir bölümünde şiddetli şekilde hissedilen depremde alınan ilk bilgilere göre Edirne ve Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde bazı evlerin çatılarında hasar meydana gelmiştir. 

Çanakkale, Balıkesir, Edirne, Bursa, Kütahya, İzmir, İstanbul, Tekirdağ ve diğer civar il ve ilçelerle yapılan görüşmelerde herhangi bir can kaybı olmadığı bilgisi alınmış olup, 112 ve SAKOM'dan alınan ilk bilgilere göre deprem sonrası panikle balkondan atlayan bazı vatandaşlarımızda ufak çapta yaralanmalar meydana gelmiştir.

Söz konusu deprem sonrası büyüklükleri 3 ile 5.3 arasında değişen onlarca artçık şok yaşanmıştır. Bu artçı şoklar arasında büyüklüğü 5.3 ve 4.4, merkez üssü Saros körfezi yine büyüklüğü 4.6, merkez üssü Çanakkale Eceabat olan üç artçı depremde bulunmaktadır."
 
AFAD yaptığı açıklamada, depremden dolayı hasar gören binalara girilmemesi uyarısında da bulundu.