Afrika stratejisi gerçeğe dönüşüyor

Rusya ve Irak gibi komşu ülkelerde daralan inşaat malzemeleri pazarını aşma yolunda Afrika'ya yönelen yerli sanayiciler, yeni stratejik açılım için hazırlıklarını tamamladı. Türkiye İMSAD, üs olarak Kamerun'u belirledi

Afrika stratejisi gerçeğe dönüşüyor

İnşaat sektörünün başta Irak ve Rusya gibi komşu ülkelerde yaşanan daralmaya karşın geliştirdiği Afrika'ya yönelme stratejisi önümüzdeki süreçte hayata geçirilecek. Afrika'yı güçlü potansiyeliyle yeni pazar arayışının en önemli merkezi olarak tanımlayan Türkiye İMSAD, üs olarak da Kamerun'u seçtiğini açıkladı. Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı F. Fethi Hinginar, Kamerun'un bölgede bir üs kurmak için doğru bir adres olduğunu belirterek:

"Kamerun, inşaat malzemelerinde Türkiye için potansiyel bir pazar konumunda bulunuyor. Ayrıca Kamerun’u, coğrafi konumu itibariyle CEMAC ülkelerine açılan kapı olarak da tanımlayabiliriz" dedi. 

Afrika stratejisi gerçeğe dönüşüyor

CEMAC ülkelerine açılan kapı: Kamerun
1990 yılında yapılan yasal değişiklikle birlikte CEMAC ülkeleri arasında gümrük vergilerinin kaldırılıdığını söyleyen Hinginar, Türkiye inşaat malzemeleri sektörünün potansiyeliyle tüm Dünya ile rekabet edebilecek güce sahip olduğunu söyledi. Hinginar, ihracat rakamlarının geçen yılki olumsuz ivme ile 17 milyar dolar düzeyine gerilediğini ve bu düşüşün de İran ve Afrika gibi yeni pazarlarla aşılacağını belirterek:

"Biz de Afrika’daki etkinliğimizi artırmak için geçtiğimiz mayıs ayında Dış Ticaret Komitemizin temsilcilerinden oluşan bir heyeti Kamerun’a göndererek, temaslar sonucu 1 Eylül 2015 itibariyle Kamerun Temsilciliğimizi faaliyete açmıştık. Bugünkü buluşmalar da bu çalışmalarımızın bir sonucu olarak başarılı bir şekilde gerçekleşti..." dedi. 

Türkiye'nin Afrika'ya açılım stratejisi
Hinginar, açıklamasında Türkiye'nin Afrika pazarına girmekte geç kaldığını buna karşın büyük kazanımlara dönüşebilecek avantajlara sahip olduğunu da sözlerine ekledi.