Afyon’a sismik asma tavan

Aspen, Afyon Şuhut Devlet Hastanesi’ne, Türkiye’nin ilk sismik tavan uygulamasını yaptı

Afyon’a sismik asma tavan

25 Temmuz 2012 / emlakwebtv

Birinci dereceden deprem bölgesi olan Afyon’da, Aspen tarafından yeni bir uygulama yapılıyor. Afyon Şuhut Hastanesi’nin tavan uygulamalarını üstlenen Aspen, Türkiye’de ilk kez depreme dayanıklı asma tavan uygulamasını gerçekleştiriyor. Depreme dayanıklı duvarlar kadar, depreme dayanıklı tavanlarında önemli olduğunu belirten Aspen genel Müdürü Ertuğrul Gündoğdu; müteahhitliğini Kart İnşaatın yaptığı, Türkiye’de ilk kez Afyon Şuhut Devlet Hastanesi’ne yapılan depreme dayanıklı sismik tavan uygulamasının önemine, Sağlık Bakanlığı kadar inandıklarını söylüyor. Gündoğdu, doğal afetle karşılaşan her insanın, tedavi için ilk gideceği yerin hastane olacağını ve bu alana da korkmadan güvenle girebilmesi gerektiğini dile getiriyor. Bundan önceki örneklerde, depreme dayanıklı binaların yapıldığını, ancak bu binalardaki tavanların çökmesi sonucu, yaralanmaların oluştuğunu, çok pahalı olan tıbbi cihazların kırıldığını ve bozulduğunu hatırlatıyor.  
Ertuğrul Gündoğdu; fay hatlarında oluşan gerilimli hareketliliğin, sismik dalga olarak bilinen şok dalgalarını yeryüzüne gönderdiğini, bu titreşimlerin en şiddetli hallerinin, yapılara, iletişim ağlarına ve insan yaşamına büyük zarar verdiğini sözlerine ekliyor. Sismik asma tavanların, depreme dayanıklı taşıyıcı profillerden yapıldığını, şok dalgaların aktardığı dinamik yatay ve dikey kuvvetlere karşı ilave dayanım sağladıkları için gerekli ve önemli olduğunu vurguluyor. Her 15 metrekarede bir kurulan desteklerin, dört tane 2 milimetre askı telleri ile yataya 45 derece ve birbirlerine doğru açılarda olacak şekilde monte edildiğini, içerisinde 50 milimetrelik rijit dikey askı bulunmasını ve doğrudan ana taşıyıcıya monte edilmesi gerektiğini belirtiyor. 

150 yıllık deneyimi partner edindi
Aspen Genel Müdürü Ertuğrul Gündoğdu; merkezi Amerika’da bulunan, deprem konusunda çok deneyimli, 150 yıllık firma Armstrong ile Türkiye’de partner olduklarını, ilk uygulama olan Afyon’daki hastaneden sonra, tüm Türkiye’de yapılacak olan hastanelerin binalarının ve özellikle tavanlarının depreme dayanıklı olacağını sözlerine ekliyor. 

 
Firma Bilgisi: Tav