Ağaç katliamından insanlık adına özür

Yüzyıllık çınarlarıyla ünlü Yalova'da, üst geçit inşaatı için 158 ağacın kesilmesine tepki gösteren CHP Milletvekili Muharrem İnce: 'Tüm insanlıktan özür diliyorum.' dedi

Ağaç katliamından insanlık adına özür

Yüzyıllık çınarlarıyla ünlü Yalova'da, üst geçit inşaatı için 158 ağacın kesilmesine tepkiler büyüyor. CHP'li Melda Onur'un 'Kesen CHP olunca ağaç önemli değil mi?' şeklindeki çıkışının ve vatandaşların tepki mesajlarının ardından bir mesaj yayınlayan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 'Bunun için sadece Yalovalılardan, Türkiye'den değil, tüm insanlıktan özür diliyorum.' dedi.

Mustafa Kemal'in şehrine yakışmadı
Açıklamasında, bir çınarın dalı kesilmesin diye köşkü yürüten Atatürk'ün şehrinin isminin, ağaç katliamıyla anılmasına üzüldüğünü belirten İnce, twitter hesabından: ' Yalova'da ağaç kesimin imza, onay, karar, uygulama dahil bir aşamasında yokum.Ancak çınarın dalını kesmemek için köşkü yürüten Atatürk'ün kentinin ağaç kesilmesiyle anılması nedeniyle son derece üzgünüm. Bunun için sadece Yalovalılardan, Türkiye'den değil tüm insanlıktan özür diliyorum.' ifadesini kullandı.

Karayollarının tehdidine boyun eğmek
Açıklamasında Yalova Belediyesi'nin Karayolları'nın tehdidine boyun eğidiniği belirten ince: 'Kesilen 18 çınar ağacının yerine 1800 çınar ağacı dikilecek.' dedi. 

Başkan'ın savunması
Üst geçit inşaatı için 158 ağacın kesilmesi üzerine gelen tepkilere yanıt veren Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman: ' "Ne yaparsanız yapın mutlaka bir reaksiyon grubu var. Yalova kötü planlanmış bir şehir. Üst geçit yapılacaksa, orada ağaç kesilmek zorunda mı? Zorunda. Türkiye'de 30 santimetre çapında bir ağacı sökecek ne ekipman, ne makine, ne teknoloji var. Dolayısıyla onları söküp alma şansımız yok, kesilecek. Kestiğimiz her ağacın yerine fazlasıyla ağaç dikeriz' ifadelerini kullanmıştı.