Ağaoğlu: Batı, yabancıya konut satarak kalkındı

Yabancıların konut alımını desteklemeye yönelik Hükümet politikalarının dünyada zaten uygulanmakta olan teşvik sisteminin parçası olduğunu söyleyen Ali Ağaoğlu: "Batı'daki gelişmiş ülkelerin çoğu yabancıya mülk satarak ilerledi..." dedi

Ağaoğlu: Batı, yabancıya konut satarak kalkındı

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Hükümetir yabancıya konut satışını desteklemeye yönelik teşvik programının, uzun yıllardır Batı ülkelerinde uygulanmakta olduğunu söyledi. Bunların yeni uygulamalar olmadığını ancak Türkiye tarafından yeni keşfedildiğini belirten Ali Ağaoğlu: "Batı'daki gelişmiş ülkelerin çoğu yabancıya mülk satarak ilerledi. İspanya bunlardan biri. Yabancıya konut satışında sağladığı kaynakla ülkelerinin kalkınmasını sağladılar..." dedi.

Londra'nın yüzde 10'u yabancıların

Ağaoğlu, Londra'nın yüzde 10'unun yabancılara ait olduğunu ve dövizin varlık satarak ülkeye kazandırıldığını belirterek: "Türkiye'nin en büyük sorunu cari açık... Dövize ihtiyacımız var. Bunun en kalıcı yolu da konut satışıdır..." şeklinde konuştu. 7

Yabancıların istikrar şartı

Başta Orta Doğu olmak üzere çeşitli ülke dışı seyahatlari sırasında yabancı yatırımcıların Türkiye'ye yatırım konusunda oldukça istekli olduğunu ancak ortamın biraz daha stabil hale gelmesini bekleme yönünde eğilim taşıdıklarını da vurgulayan Ağaoğlu:

"Biraz daha istikrar görmek istiyorlar. Son Orta Doğu gezimizde 400'ün üzerinde işadamıyla temas kurduk. Finans kurumlarının ve batılı bankaların Türkiye hakkında olumsuz referans verdiğini öğrendik. Maalesef böyle bir durumdayız. Ancak ben önümüzdeki dönemde Türkiye'ye özellikle Orta Doğu'dan gelecek sermayenin çok daha artacağına inanıyorum..." şeklinde konuştu.