Ağaoğlu: Batılı bankalar Türkiye'ye yatırımı engelliyor

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, batılı yatırım bankalarının Türkiye'ye yatırım yapılmaması konusunda, global sermayeye baskı yaptığını söyledi.

Ağaoğlu: Batılı bankalar Türkiye'ye yatırımı engelliyor

Batılı yatırım bankalarının global sermaye üzerinde Türkiye'ye yatırım yapılmaması konusunda baskı yaptığını söyleyen Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu bu değerlendirmelerin politik kaygılar içerdiğini söyledi. 

250 milyon dolarlık uluslararası yatırımdan dünyaya mesaj
Maslak 1453 projesinin tanıklık ettiği 250 milyon dolarlık Abduljawad-Dusit International anlaşmasına ilişkin basın toplantısında konuşan Ağaoğlu:  "İstedikleri kadar Türkiye için yatırım yapılamaz diye görüş bildirsinler. Uluslararası yatırım bankaları müşterilerine yolladıkları maksatlı raporlarında, istedikleri kadar "Türkiye riskli bir ülkedir" desinler. Onlara da, varsa Türkiye'den çıkmayı düşünen markalara da en iyi cevap bu masada atılacak imzalardır..." şeklinde konuştu.

Türkiye ekonomisinde stratejik düşünenler kazanç sağlar
Türkiye ekonomisinin günlük düşünen ve kısa süreli kazançlar hedefleyen kişilerin değil, strateji geliştiren kişilerin kazançlı çıkacağı bir pazar niteliği taşıdığını vurgulayan Ağaoğlu, ülke içinde ve dışında yabancı yatırımcılarla görüşmeler yapmayı sürdürdüklerini söyledi. Ağaoğlu:

"Türkiye ekonomisine ve istikrarına güvenenlerin sayısı sanıldığından çok daha fazla. Türk yatırımcılara da sesleniyorum. Bugünün Türkiye'sinde cesaretle yatırım kararı almak, 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimine karşı F16'lara ve tanklara karşı durmak kadar değerlidir." dedi.