Ağaoğlu, Diyarbakır’da 9 okul yenileyecek

Ali Ağaoğlu, yatırım fırsatlarını yerinde görmek için Diyarbakır’a gitti. Bölgede 9 okulun yenilenmesini üstlendi

Ağaoğlu, Diyarbakır’da 9 okul yenileyecek

29 Ağustos 2012 / emlakwebtv
Ağaoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Diyarbakır’ı ziyaret ederek Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten ve Oya Eronat, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İlhan Karakoyun ve Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Vekili Remzi Durmaz, Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Burhan Sümer, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl ile bir araya geldi. Ali Ağaoğlu ziyareti kapsamında bölgedeki yatırım fırsatlarını da değerlendirdi.
Diyarbakır ziyareti ile ilgili görüşlerini dile getiren Ali Ağaoğlu; “İstihdam ülkemizin başlıca sorunlarından birisi ve maalesef bu sorun Güneydoğu Anadolu Bölgemizde daha da hissedilir düzeyde. Emek yoğun sektörlerde yapılabilecek yatırım fırsatlarını yerinde görmek ve bu bölgemizdeki istihdam sorununa dikkat çekmek için bugün buradayım. Halen Bingöl’de 3 adet, Şırnak’ta 1 adet hidroelektrik santral yatırımımız bulunuyor. Bunların sayısını artırmak, bölgenin diğer şehirlerinde de benzer yatırımlar yapmak arayışındayız. Bununla birlikte sadece yatırım değil eğitim alanında da destek olmak istiyoruz. Bu kapsamda, Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi’ndeki 9 okulun tadilatını yapacağız. Ayrıca, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin Uluslararası Girişimcilik, Gıda Mühendisliği ve Tekstil Mühendisliği Fakültelerinin yerleşeceği tarihi yapının restorasyon, onarım ve tefrişini üstleneceğiz. Buna ek olarak Diyarbakır’ın kültürel tarihini anlatan “Sevgi Taşı” isimli sinema filmine de destek olacağız. ”dedi.
Diyarbakır’da 2008'de uygulanan teşvik politikası sonucu yatırımcı sayısının üç yılda neredeyse iki katına çıktığını belirten Ali Ağaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün, 1 buçuk milyonu geçen nüfusu ile Diyarbakır konut anlamında ciddi gelişim kaydediyor. Bölgedeki projeleri, ziyaretim sırasında gezme imkanım oldu. Çok iyi projeler olduğunu gördüm hatta beğendiğim bir projeden 3+1 daire bile satın aldım. Bu ziyaretim kapsamında birçok iş adamı ile de bir araya gelme olanağım oldu. Onların yaptıklarını görüp duydukça bölgenin potansiyelini daha net gördüğümü söyleyebilirim. Bölgedeki refah seviyesinin yükseltilmesi adına somut yatırımları hayata geçirmemiz gerekiyor. İşte bunun için buradayım ve tüm iş dünyasını da buraya, bu bölgeye yatırıma, Diyarbakır’ın ve bölgenin kalkınma hamlesine omuz vermeye davet ediyorum.”