Ağaoğlu Grubu'ndan 'reklam' itirazı

Ağaoğlu Grubu, reklam kampanyasında Türk Bayrağı kullandığı gerekçesiyle reklam filmini yasaklatma girişimine tepki gösterdi

Ağaoğlu Grubu'ndan 'reklam' itirazı

Reklam kampanyasında Türk Bayrağı kullandığı gerekçesiyle reklam filmini yasaklatma girişimine tepki gösteren Ağaoğlu Şirketler Grubu, girişimin hukuki bir dayanağının olmadığını açıkladı.

Ağaoğlu reklamı ve yasaklatma girişimi yasal mı?
Ağaoğlu Şirketler Grubu tarafından yapılan açıklamada, RTÜK Üyesi Ali Öztunç'un habere konu dilekçesine ilişkin olarak: 

'Türk Bayrağı Kanunu'nun 7. Maddesinin 2. Fıkrası : "Hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, fyala, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teştkil edecek şekilde kullanılamaz' hükmünü içermektedir. Anılan hükümden de açıkça anlaşılacağı gibi, Türk Bayrağı'nın, AMBLEM, FLAMA, SEMBOL VE BENZERLERİNİN ÖN VEYA ARKA YÜZÜNDE ESAS VEYA FON TEŞKİL EDECEK ŞEKİLDE kullanımı yasaklanmıştır. Reklam filmimizde Kanun'un yasakladığı şekilde bir uygulama ve görüntü yoktur.

Yine, habere konu dilekçede sözü edilen Türk Bayrağı Tüzüğü'nün 18 ve devamı maddelerinde de, Türk Bayrağı'nın reklam filmimizdeki şekilde kullanılmasını yasaklayan bir hüküm bulunmamaktadır.' ifadelerine yer verildi.