Ağaoğlu: 'Habertürk tüketiciyi yanıltıyor'

Ali Ağaoğlu, Fatih Ormanı Mesire Yeri işletme hakkının iptaliyle ilgili konuştu. Ağaoğlu, Habertürk'ün iptalin Maslak 1453'le ilgiliymiş gibi yayın yaparak, tüketiciyi yanılttığını iddia etti

Ağaoğlu: 'Habertürk tüketiciyi yanıltıyor'

13 Kasım 2012 / emlakwebtv
Ağaoğlu Şirketler Grubu'nun Maslak'ta TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO'ya ait arazisi üzerinde hasılat paylaşımı modeliyle inşaatına başladığı Maslak 1453 projesi reklam filminin ardından bir dizi tartışmaya sahne olmuştu. Projenin orman arazi içinde olup olmadığı tartışmalarının ardından, şimdi de projeye komşu olan Fatih Ormanı Mesire yeri işletme hakkı tartışma konusu oldu. 

Bugün Habertürk kanalında konuşan Doğa ve Milli Park Genel Müdürü Ahmet Özyanık, Ağaoğlu Grubu Şirketlerinden AKC Petrol'e ait olan Fatih Ormanı Mesire Yeri İşletme tahsisinin iptal edildiğini açıkladı.
Ahmet Özyanık, yaptığı açıklamada, şunları söyledi: "Maslak 1453 projesiyle basında çıkan ya da reklamlarda geçen Fatih Ormanı'nın fiziki bir bağlantısı yoktur. Ancak firma daha sonra Fatih Ormanı Tabiat Parkı işletmecisi olan AKC firmasının hissesini satın aldığını iddia etmiştir. Bizlerde yaptığımız araştırma sonucunda idareden onay olmaksızın böyle bir hisse devri olduğunu tespit ettik. Sözleşmenin 6. maddesine göre 9 Kasım 2012 tarihi itibariyle AKC firmasıyla yapılan sözleşmeyi iptal etmiş bulunmaktayız. 9 Kasım itibariyle Sarıyer 1. Noterliği'nden göndermiş olduğumuz tebligatta da firmaya duyurmuş olduk. Çünkü sözleşme hükümlerimizden biri de hiçbir şekilde idarenin haberi olmaksızın hisse devri yapılmamasıdır. 'Yapıldığı takdirde herhangi bir işleme gerek kalmaksızın sözleşme fesedilir' diye açık bir hükmümüz var. Bu doğrultuda idareden, bakanlıktan onay alınmadan yapılan hisse devri gerekçesiyle Fatih Ormanı Tabiat Parkı işletmesi olan AKC firmasının sözleşmesini iptal etmiş bulunuyoruz."

Ağaoğlu, yazılı açıklama yaptı
Ağaoğlu Şirketler Grubu tarafından yapılan yazılı açıklamada da, Ağaoğlu Grubu şirketlerinden AKC Petrol'e ait Belgrat Ormanı Mesire Alanı işletme hakkı ve tahsisin iptal edildiği belirtilerek, İptalin Maslak 1453 projesiyle ilşkisinin bulunmadığı belirtildi.
Ağaoğlu Şirketler Grubu tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

Maslak 1453 projesi hakkındaki basın açıklamasıdır

Maslak 1453 projesi :

1- Maslak 1453 proje arsasının mülkiyeti TOKİ iştiraki olan Emlak Konut GYO A.Ş’ye aittir.
2- Projenin inşaat ruhsatı yasalara ve mevcut imar planına uygun olarak alınmıştır.
3- Maslak 1453 projesi şirketimiz tarafından Emlak Konut GYO A.Ş ile hasılat paylaşımı esası ile yürütülmektedir. Projemizin inşaat ruhsatı ise yürürlüktedir.

Orman projesi :

4- Orman projesi – bu projenin hemen yanında Park Orman ve Fatih ormanları bulunmaktadır. Maslak 1453 projesinin reklam kampanyasında ‘evinizin hemen yakınında bir orman ister misiniz ?' şeklinde açıklamamızda yanıltma yoktur.
5- Fatih ormanlarının mesire yeri grup şirketimiz AKC Petrol’e kiralanmıştır.
Ormanın Park Orman olarak bilinen kısmı ise sayın Serdar Bilgili’ye ait Ege Turizm Anonim Şirketi’ne tahsis edilerek kiralanmıştır.
6- Orman bakanlığınca iptal edilen sözleşme Fatih ormanlarının mesire yerine ait kiralama ve tahsis sözleşmesidir.
7- Tahsisi veya işletme hakkı kime ait olursa olsun ormanların mülkiyeti kamuya aittir yani 75 milyon Türk vatandaşının kullanımına açıktır.
8- Orman Bakanlığı tarafından iptal edilen mesire yerinin kiralama ve tahsis sözleşmesidir.
9- Habertürk’te yer alan Maslak 1453 projesinin iptali kanaatini uyandıran haber kasıtlı olarak tüketiciyi yanıltmaya yönelik olarak yapılmıştır.

Sonuç olarak; adı geçen projenin arsası Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından atış poligonu olarak kullanılmakta iken TOKİ’ye devredilmiştir. Mülkiyeti halen TOKİ iştiraki olan Emlak Konut GYO A.Ş’ye ait olup, yüklenici olarak şirketimiz tarafından hasılat paylaşımı ile yürütülmektedir.

Projemizin hemen yakınında yer alan Fatih Ormanı mesire yerine ait kira sözleşmesinin iptali Maslak 1453 projesinden tamamıyla ayrı bir hukuki konu olup, projenin devamına hiçbir engel teşkil etmemektedir.